Avtor Sporočilo
<  Stvarno pravo  ~  Predkupna pravica iz leta 1881
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
anchi26
PrispevekObjavljeno: Tor 22 Nov, 2016 20:54  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Nov 2016 20:47

Pozdravljeni.

Potrebovala bi nasvet. Na banki, kjer sem hotela najeti hipotekarni kredit, so me opozorili, da je na izpisu iz zemljiške knjige predkupna pravica iz leta 1881. Predkupno pravico naj bi imela ces. kralj. podjetje Tovarna jekla in jeklenih izdelkov.

Zanima me sledeče:
- Ali zapis predkupne pravice v zemljiški knjigi vpliva na odobritev hipotekarnega kredita?
- Ali se predkupna pravica deduje oz. kako dolgo velja?
- Kako urediti izbris predkupne pravice iz zemljiške knjige, glede na to, da je to iz leta 1881?

Hvala za pomoč,
Anja
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 23 Nov, 2016 5:53  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

anchi26 je napisal/a:
Pozdravljeni.

Potrebovala bi nasvet. Na banki, kjer sem hotela najeti hipotekarni kredit, so me opozorili, da je na izpisu iz zemljiške knjige predkupna pravica iz leta 1881. Predkupno pravico naj bi imela ces. kralj. podjetje Tovarna jekla in jeklenih izdelkov.

Zanima me sledeče:
- Ali zapis predkupne pravice v zemljiški knjigi vpliva na odobritev hipotekarnega kredita?
- Ali se predkupna pravica deduje oz. kako dolgo velja?
- Kako urediti izbris predkupne pravice iz zemljiške knjige, glede na to, da je to iz leta 1881?

Hvala za pomoč,
Anja

Ali je obstoj predkupne pravice faktor pri odločanju, ali vam bo banka odobrila kredit, je izključno odvisno od poslovne politike banke. Zakon ne prepoveduje vknjižbe hipoteke v primeru obstoja predkupne pravice, kar pa ne pomeni, da vam mora banka kredit odobriti.

Predkupna pravica, ki je bila ustanovljena na podlagi določb avstrijskega Občega državljanskega zakonika (ki je veljal do 1.10.1978) preneha v roku 5 let od uveljavitve Zakona o obligacijskih razmerjih, torej 1.10.1983.

Glede izbrisa pa vam ne morem povedati z gotovostjo, ker še nisem naletela na kaj takega v praksi. V najslabšem primeru bo treba poiskati pravne naslednike predkupnega upravičenca in od njih zahtevati izdajo izbrisnega dovoljenja, oziroma če je družba šla v stečaj (da torej pravnih naslednikov ni), dobiti listino o tem; kako konkretno to narediti ne vem. V najboljšem primeru bo zadostoval predlog s konkretiziranimi navedbami glede prenehanja te pravice.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Stvarno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu