Avtor Sporočilo
<  Družinsko pravo  ~  izvenzakonska zveza
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
cmok
PrispevekObjavljeno: Čet 29 Dec, 2016 12:30  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Dec 2012 11:07

pozdravljeni, s partnerko sva zivela skupaj 9 let, v njenem stanovanju. Na tem naslovu sem bil prijavljen samo eno leto ( začasno prebivališče), saj me ni hotela vsako leto znova prijaviti. V tem času sem vložil kar nekaj denarja v opremo stanovanja. Vzel sem tudi kredit, ki sem ga odplačeval. Pred kratkim sva se razšla,dobila je novega prijatelja in jaz sem se mogel izseliti. Poskušal sem se z njo pogovoriti, da bi odpeljal stvari ki sem jih kupil, ali pa da bi mi izplačala nekaj denarja. O tem noče nič slišati. Kaj mi preostane in kaj naj storim, ali imam vsaj kakšne pravice?
Prosim za odgovor,hvala in lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Čet 29 Dec, 2016 20:51  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Tožba na delitev skupnega premoženja.

V skupno premoženje spada vse, kar sta v času trajanja zveze ustvarila s prihodki iz dela oziroma s (fizičnim) delom. Posebno premoženje vsakega partnerja je tisto, kar je ta partner pridobil v času trajanja zveze iz drugega naslova, ne iz dela (npr. iz kapitala), kar je bilo podarjeno njemu ali je podedoval ali kar je imel preden je zveza nastala.

Če je imela stanovanje v lasti pred nastankom zveze, potem je to njeno posebno premoženje. Če ste vlaganja financirali iz svoje plače (ne pa vašega posebnega premoženja), potem šteje, da so vsa ta vlaganja narejena iz skupnega premoženja in zato ima skupno premoženje terjatev do njenega posebnega premoženja.

Upoštevati morate, da ni prav nič bistveno, kako je bila posamezna stvar kupljena. Skupno premoženje se gleda kot celota; če je eden od partnerjev npr. kupoval hrano, drugi pa odplačeval kredit za avto in k tekočim stroškom ni prispeval nič, potem avto kljub temu spada v skupno premoženje. Videti je treba, kaj je v času zveze nastalo, od kod je za vse skupaj prišel denar, kako so se krili življenjski stroški, kateri od zakoncev je prispeval fizično delo (npr. gospodinjska opravila, montaža pohištva v stanovanju) itd.

Če je oprema take narave, da ni neločljivo povezana s stanovanjem (npr. da to niso ploščice, okna, vrata, itd., skratka stvari, ki jih je mogoče odstraniti brez škode za stanovanje ali za stvar) in če ste te stvari financirali s svojo plačo, potem te stvari spadajo v skupno premoženje.

Deli se vse, kar spada v skupno premoženje (tako stvari kot terjatve, na drugi strani pa tudi dolgovi (!)). Domneva se, da je vsak od partnerjev v skupno premoženje prispeval 1/2; če kateri misli, da je prispeval več, potem mora to dokazati.

Če ne dokažete drugačnih deležev, lahko od partnerke iztožite 1/2 skupnega premoženja. Hkrati lahko v primeru, da še odplačujete kredit, ki je bil najet za to, da se ustvari skupno premoženje, od partnerke zahtevate, da plača sorazmerni del še neplačanega kredita.

Kje ste imeli prijavljeno bivališče nima popolnoma nobenega pomena, bistveno je, ali je med vama obstajala ekonomska skupnost.

Pri skupnem premoženju in njegovi delitvi je težko dati pavšalna pojasnila, ker je situacija odvisna od konkretnih okoliščin - samo na podlagi parcialnih navedb, da ste kupili pohištvo, ni mogoče ugotoviti, ali lahko zahtevate vračilo tega pohištva oziroma izplačilo njegove vrednosti.
Nazaj na vrh
cmok
PrispevekObjavljeno: Pet 30 Dec, 2016 9:39  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Dec 2012 11:07

najlepša hvala za odgovor
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo