Avtor Sporočilo
<  Civilno pravo  ~  Kraja interneta in možne posledice
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
jpl
PrispevekObjavljeno: Sre 04 Jan, 2017 21:56  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jan 2017 20:49

Živjo,

prosim za kakšno mnenje v naslednjem primeru:

Kot najemnik stanovanja v sicer poslovni stavbi sem uporabljal fizični internetni priključek, ki ga je očitno firma, ki ima najete prostore v isti stavbi, pozabila v tem prostoru ko je še pripadal njej. Po začetnih poskusih ureditve lastnega priključka in ne ravno ugodnih možnostih zanj sem pač šel "the easy way" in uporabljal priključek, ki je bil tam, nezavarovan in povrhu vsega brezplačen.

Po več kot enem letu uporabe pa dobim obvestilo od firme, da so zaznali sumljiv promet na svojem omrežju, poskuse vdorov, skeniranj in tudi vlečenje nelegalnih vsebin ter naj se takoj odklopim z njihovega priključka. To sem tudi nemudoma storil in se vljudno opravičil. Razen vlečenja nelegalnih vsebin seveda nisem izvajal nikakršnih zlonamernih poskusov ali kraje poslovnih podatkov, kot so očitali (sklepam, da se kdo skušal povezati od zunaj preko mojega PC). Kljub temu, da ni bila identificirana nikakršna kraja zaupnih podatkov so rekli, da bodo zadevo predali na policijo, samo da se zavarujejo, "... če bi se vseeno kaj pokazalo".
Pred nekaj dnevi sem dobil še račun za 300€ za povrnitev stroškov ana.lize omrežnega prometa pri neki privatni firmi.

Kot prvo me zanima, ali imajo kakšno pravno podlago, da zahtevajo povrnitev stroškov za ana.lizo, za katero sploh nisem vedel ali jo odobril (pa čeprav je pokazala da uporabljam njihov internet).
Kot drugo pa, če naj bom zaskrbljen zaradi ostalih stvari, ki se lahko zgodijo (npr. če je kdo res ukradel kakšne poslovne podatke preko mojega PCja ali zaradi prometa iz raznih torrent strani ipd.).

Hvala in lep pozdrav,
Jernej

Nazadnje urejal/a jpl Ned 08 Jan, 2017 21:37; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jpl
PrispevekObjavljeno: Ned 08 Jan, 2017 21:11  Odgovori s citatom

Če se je še kdo znašel v podobni situaciji, dobil sem nekaj dodatnih informacij: ker sem imel neoviran dostop do interneta (nezavarovan priključek) in nisem uporabil nikakršnih hackov ali "dela" da bi si pridobil nezakonit dostop, se ta "kraja" interneta in morebitne podledice smatrajo kot malomarnost firme, ki je v stanovanju pustila [nezavarovan] priključek.

Imam pa sedaj še čisto pravno podvprašanje: kaj narediti s priporočenim računom za ana.lizo omrežnega prometa, če ga želim smatrati kot brezpredmetnega? Ga lahko enostavno ignoriram, ali je potrebno na kakšen bolj aktiven način pokazati nestrinjanje z njim?

Lep pozdrav
Nazaj na vrh
dell1
PrispevekObjavljeno: Pon 09 Jan, 2017 15:58  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Mar 2008 12:23

Najslabša je ignoranca. Za vsako stvar, s katero se ne strinjaš moraš jasno oporekati.
Torej,čim prej s priporočeno pošto zavrni račun in navedi, zakaj ga zavračaš.
Nazaj na vrh
jpl
PrispevekObjavljeno: Pon 09 Jan, 2017 20:53  Odgovori s citatom

dell1 je napisal/a:
Najslabša je ignoranca. Za vsako stvar, s katero se ne strinjaš moraš jasno oporekati.
Torej,čim prej s priporočeno pošto zavrni račun in navedi, zakaj ga zavračaš.

Hvala za nasvet, dell1. Ravno ko sem že izpolnjeval obrazec za uradno zavrnitev računa sem ugotovil še to, da je račun datiran narobe: čeprav je bila storitev (ana.liza) opravljena decembra 2016 in račun izstavljen nekaj dni pozneje, sta oba datuma na računu z letnico 2015. (številka računa pa vsebuje pravilno letnico - 2016). Kako je potrebno postopati v tem primeru?

Je bolje, da do datuma natančno prepišem pravilne podatke z računa ali naj upoštevam očitno napako, popravim letnice in podam osnovno obrazložitev za zavračilo računa?
Nazaj na vrh
dell1
PrispevekObjavljeno: Tor 10 Jan, 2017 10:16  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Mar 2008 12:23

Napiši:
- številko računa
- kdaj si ga prejel
- na kaj se račun nanaša
- da zavračaš račun
- zakaj zavračaš račun

Lahko pa priložiš tudi fotokopijo računa, katerega zavračaš
Nazaj na vrh
jpl
PrispevekObjavljeno: Tor 10 Jan, 2017 21:19  Odgovori s citatom

Zanima me še tole: v kateri področje spada moj primer? Je to čisto civilno pravo? Obstajajo kakšni specializirani odvetniki za takšne primere?

LP
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Civilno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu