Avtor Sporočilo
<  Družinsko pravo  ~  Delitev premoženja-zahtevek od tretje osebe
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Vikend2017
PrispevekObjavljeno: Pet 27 Jan, 2017 12:29  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Jan 2017 12:17

Pozdravljeni,

lansko leto sem se ločil od nezveste žene in sedaj imava na sodišču delitev premoženja.
Kot družina smo živeli v hiši mojih staršev, katero sva delno renovirala. Tekom zakonske zveze sta oče in mati gradila vikend, pri katerem sem pri delu pomagal. Sedaj po očetovi smrti sta lastnici vikenda mama in moja sestra vsaka do 1/2.
Sedaj mi bivša žena preko odvetnika grozi, da bo zahtevala od moje mame del njenega vložka? Midva nisva nikoli z ničemer vlagala v to nepremičnino, kvečjemu sva jo občasno koristila.
Sprašujem Vas ali ima osnovo in na kateri bi to lahko sploh zahtevala?
Laično se sprašujem: Potem lahko sam od vsakega, ki sem mu pomagal zahtevam odškodnino-vložek? Question

Hvala za odgovor.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pet 27 Jan, 2017 15:52  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Vikend2017 je napisal/a:
Pozdravljeni,

lansko leto sem se ločil od nezveste žene in sedaj imava na sodišču delitev premoženja.
Kot družina smo živeli v hiši mojih staršev, katero sva delno renovirala. Tekom zakonske zveze sta oče in mati gradila vikend, pri katerem sem pri delu pomagal. Sedaj po očetovi smrti sta lastnici vikenda mama in moja sestra vsaka do 1/2.
Sedaj mi bivša žena preko odvetnika grozi, da bo zahtevala od moje mame del njenega vložka? Midva nisva nikoli z ničemer vlagala v to nepremičnino, kvečjemu sva jo občasno koristila.
Sprašujem Vas ali ima osnovo in na kateri bi to lahko sploh zahtevala?
Laično se sprašujem: Potem lahko sam od vsakega, ki sem mu pomagal zahtevam odškodnino-vložek? Question

Hvala za odgovor.

V skupno premoženje spada vse, kar je bilo pridobljeno tekom zakonske zveze z delom. Če ste torej (fizično) delali na tuji nepremičnini in s tem povečali njeno vrednost, potem ste vi - in zato tudi skupno premoženje - pridobili terjatev do lastnika nepremičnine (ali njegovega pravnega naslednika). Ker je to terjatev skupnega premoženja, se ji ne morete odreči brez soglasja bivše žene, ker je to deloma tudi njena terjatev.

Žena nima terjatve za pridobitev solastniškega deleža na vikendu, ima pa terjatev zahtevati 1/2 tega, kolikor se je nepremičnini z vašim delom povečala vrednost (torej "vložek").

Glede vprašanja "pomoči": odvisno od tega, kakšna pogodba je zadaj; če je vaša pomoč dogovorjena kot darilo, potem seveda naknadno ne morete zahtevati plačila; če je pomoč dogovorjena odplačno, potem lahko zahtevate povračilo. Ne morete pa uporabljati neke "običajne logike" v primerih skupnega premoženja, ker gre za popolnoma drugačen pravni režim.
Nazaj na vrh
Vikend2017
PrispevekObjavljeno: Tor 31 Jan, 2017 17:19  Odgovori s citatom

Glede vprašanja "pomoči": odvisno od tega, kakšna pogodba je zadaj; če je vaša pomoč dogovorjena kot darilo, potem seveda naknadno ne morete zahtevati plačila; če je pomoč dogovorjena odplačno, potem lahko zahtevate povračilo. Ne morete pa uporabljati neke "običajne logike" v primerih skupnega premoženja, ker gre za popolnoma drugačen pravni režim.[/quote]

To pomeni, da lahko sam vložim sedaj zahtevke od vseh prijateljev (njenih) za izplačilo mojega dela?
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 31 Jan, 2017 17:22  Odgovori s citatom

Odvisno od tega, kakšne pogodbe ste imeli z njenimi prijatelji. Če ste imeli dogovorjeno odplačno delovršno pogodbo, potem ja (pazite, da ni šlo za delo na črno, ker se vam lahko zaplete z davki. Če ste imeli dogovorjeno neodplačno delovršno pogodbo, potem ne.
Nazaj na vrh
Vikend2017
PrispevekObjavljeno: Tor 31 Jan, 2017 17:30  Odgovori s citatom

Kako to mislite, kako je bilo dogovorjeno?
Ali je že bila kdaj dogovorjena pogodba za opravljeno delo staršem?
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 31 Jan, 2017 18:01  Odgovori s citatom

Oče: "Mi pomagaš položit ploščice?" Sin: "Ja" = pogodba

Če je sin poročen:

Oče: "Mi pomagaš položit ploščice?" Sin: "Ja" Zakon: "OK. Ampak pol vrednosti tistega, kar naredi sin za očeta, pripada ženi." Žena (očetu): "Plačaj mi pol vrednosti sinovega dela." Oče: "Ni šanse." Zakon: "Moraš."

Ženin prijatelj: "Mi pomagaš položit ploščice?" Vi: "Ja." = pogodba
Vi: "Plačaj mi, kar je bilo narejeno." Ženin prijatelj: "Nismo se zmenili tako." Zakon (sinu): "Če hočeš, da plača, dokaži, da ste se tako zmenili."

V trenutku, ko se dva poročita, izgubita svojo samostojnost glede svojega dela. Na nek način postaneta en subjekt. Kar (dejansko, fizično) dela eden gre v korist (ali škodo) obeh. Medtem pa je za upravljanje skupnega premoženja potrebno soglasje obeh; npr. premoženja ni mogoče zmanjšati (se odreči terjatve do enega od staršev) brez soglasja obeh zakoncev.

Ker pa z ženinimi prijatelji niste poročeni, velja za razmerja med njimi in vami drugačen pravni režim - enak kot za druge pogodbe (npr. prodaš avto, kupec ne plača kupnine, tožiš ga na plačilo - in ko tožiš, moraš dokazati, da sta se dogovorila za prodajo in za določeno ceno).
Nazaj na vrh
Vikend2017
PrispevekObjavljeno: Čet 02 Feb, 2017 15:21  Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

hvala za razlago, bi pa Vas še vseeno prosil za pojasnilo:
torej mora moja bivša dokazati da je šlo za pogodbo?

Jaz in moja mam, ter sestra pa se moramo izjasniti, da je šlo za vzajemno pomoč na način (jaz delam in posledično lahko koristim v mojem primeru vikend, vino, itd...)?

Ali mora to biti pisno ali je dovolj ustni zagovor na sodišču?

Hvala.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Čet 02 Feb, 2017 15:38  Odgovori s citatom

Očitno še vedno nočete razumeti bistva.

Ne!!! Vaši ženi ni treba ničesar dokazati, ker je to že naredil zakon. Kar ste delali za očeta ste delali na podlagi pogodbe in na podlagi te pogodbe ste do očeta pridobili terjatve in ker ste bili poročeni je te terjatve pridobilo skupno premoženje, torej tudi ona (in sicer najmanj polovico).

Tu ni nobene možnosti "kompenzacije" "vzajemne pomoči" za "koriščenje vikenda" - ker terjatve iz vašega dela niso samo vaše, ampak pripadajo vaši ženi, je mogoče tako "kompenzacijo" izvesti samo z njenim soglasjem.

Edini način, da dokažete, da te terjatve ne spadajo v skupno premoženje je ta, da dokažete, da se jim je vaša žena odrekla. To morate dokazati pred sodiščem. Ker je dokazno breme na vas, bo sodišče v primeru, da boste vi trdili, da se je žena temu odrekla, ona pa bo to zanikala, odločilo, da vi svojih trditev niste dokazali, in bo odločilo v korist žene. Tako da vas reši samo pisno ženino soglasje.
Nazaj na vrh
susa
PrispevekObjavljeno: Čet 02 Feb, 2017 18:14  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Okt 2009 11:56

a ni to že vse zastaralo, kdaj ste gradili vikend?
Nazaj na vrh
dell1
PrispevekObjavljeno: Pet 03 Feb, 2017 13:38  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Mar 2008 12:23

M_L_P je napisal/a:
Očitno še vedno nočete razumeti bistva.

Ne!!! Vaši ženi ni treba ničesar dokazati, ker je to že naredil zakon. Kar ste delali za očeta ste delali na podlagi pogodbe in na podlagi te pogodbe ste do očeta pridobili terjatve in ker ste bili poročeni je te terjatve pridobilo skupno premoženje, torej tudi ona (in sicer najmanj polovico).

Tu ni nobene možnosti "kompenzacije" "vzajemne pomoči" za "koriščenje vikenda" - ker terjatve iz vašega dela niso samo vaše, ampak pripadajo vaši ženi, je mogoče tako "kompenzacijo" izvesti samo z njenim soglasjem.

Edini način, da dokažete, da te terjatve ne spadajo v skupno premoženje je ta, da dokažete, da se jim je vaša žena odrekla. To morate dokazati pred sodiščem. Ker je dokazno breme na vas, bo sodišče v primeru, da boste vi trdili, da se je žena temu odrekla, ona pa bo to zanikala, odločilo, da vi svojih trditev niste dokazali, in bo odločilo v korist žene. Tako da vas reši samo pisno ženino soglasje.

To pa ne razumem najbolje- delam nekaj za starša in ta mi dasta v zameno koriščenje vikenda, v katerem poten prebivam skupaj z ženo ali mi da vino, katerega potem porabimo vsi v družini ali... Če je takšna kompenzacija lahko le s privolitvijo partnerja potemtakem v primeru ločitve partner lahko terja tudi delodajalca, saj se ni strinjal, da jaz delam zanj on pa mi da v zameno plačo Question
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pet 03 Feb, 2017 23:11  Odgovori s citatom

Še zadnjič: to, da vam starša nekaj data v zameno za vaše delo je pravno gledano kompenzacija. Poenostavljeno: ker ste bili poročeni, brez ženinega soglasja takšne kompenzacije niste mogli izvesti - zato kar se nje tiče vsi dogovori med vami in vašimi starši nimajo nobenega učinka.

Vaša plača spada v skupno premoženje in pripada (spet poenostavljeno) polovica te plače ženi. Če pa vas delodajalec ne bi plačal, bi skupno premoženje pridobilo terjatev do njega, in polovico te terjatve vaša žena.

Vaši starši lahko od vajinega skupnega premoženja (torej obeh, vas in nje) terjajo povračilo za uporabo vikenda itd., kolikor to še ni zastaralo in kolikor takrat, ko so vam te stvari dali ali dovolili, ni šlo za darilo. - Vaš položaj in položaj vaših staršev ni enak! Starši lahko v razmerju do vas nastopajo prostovoljno in samostojno (vam dajo darila), medtem ko vi njim brez ženinega soglasja daril (ki spadajo v skupno premoženje - sem spada tudi deansko fizično delo) staršem ne morete dati. To pravilo ste sprejeli v trenutku, ko ste sklenili zakonsko zvezo.

Bolj jasno kot tako vam ne morem razložiti. Če vam kaj ni jasno, se obrnite na odvetnika.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Družinsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu