Avtor Sporočilo
<  Družinsko pravo  ~  Deljenje lastninepo razhodu
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
roport
PrispevekObjavljeno: Sob 11 Feb, 2017 12:42  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Feb 2017 12:16

Pozdravljeni!

Torej, s punco sva bila v izvenzankonski skupnosti približno 4 leta. Ampak ker prihaja do zapletov pri deljenju premoženja, vas prosim za pravni nasvet. Torej:

1. Imam 2 avtomobila, prvi je bil kupljen s kreditom (ki ga še odplačujem, in ga še bom par let) v času razmerja. Kaj lahko ona zahteva v tem primeru?

2. Drugi avto, je bil darilo mojega očeta meni, veliko let prej, pred začetkom razmerja. V času razmerja, sem ga pa prepisal na njo. Ali lahko zahtevam ta avtomobil nazaj?

3. V času razmerja sva posvojila 2 muceka, ki mi ju pa noče vrniti, niti mi ne daje pravice da bi ju videl. Kaj mi pravo omogoča v tem primeru? Lahko dobim katerega nazaj, ker je navezanost na njiju precej velika?

4. Pohištvo ki je bilo kupljeno v času razmerja sem plačal v celoti jaz. Kaj lahko ona zahteva v tem primeru?

Za vse odgovore in priporočila se vam že v naprej zahvaljujem, kajti situacija postaja vedno bolj in bolj kočljiva.

Hvala!

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sob 11 Feb, 2017 19:15  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Deli se skupno premoženje kot celota. Ni mogoče obravnavati posameznih stvari posebej.

V skupno premoženje spada vse, kar sta pridobila v času trajanja zveze s prihodki iz svojega dela, ter darila, ki so bila dana vama obema. V skupno premoženje spada tako aktiva kot pasiva (krediti najeti za plačilo stvari, ki spadajo v skupno premoženje). Nobene vloge nima kdo je najel kredit, na koga je določeno premoženje "napisano" (npr. avto), kdo kredit odplačuje. Tako da avto, ki je bil kupljen v času trajanja zveze, in pohištvo zagotovo spadajo v skupno premoženje.

Vsakemu partnerju pripada 1/2 premoženja in 1/2 dolgov skupnega premoženja. Če se kateri od partnerjev s tem deležem ne strinja, lahko dokazuje, da je prispeval več kot 1/2 k nastanku skupnega premoženja (pri ugotavljanju deležev se upošteva razmerje dohodkov med partnerjema in dejansko (fizično) vloženo delo).

Ključno je, da se premoženje deli kot celota. Ni mogoče ločeno obravnavati npr. komu pripada avto in komu pohištvo. Vsak partner mora dobiti iz skupnega premoženja vrednost, ki je enaka njegovemu deležu na tem premoženju; kaj dejansko dobi ven (stvari, ali drugi zakonec izplača ta delež itd. ...) je stvar dogovora oziroma odločitve sodišča.

Dokler skupno premoženje ni razdeljeno pripada obema partnerjema v celoti; torej vse kar se dogaja s premoženjem se lahko dogaja samo s soglasjem obeh. Nihče ne more s premoženjem ničesar narediti brez soglasja drugega partnerja.

Avto, ki ste ga imeli pred začetkom zveze ni skupno premoženje. Je vaš.

Darila večje vrednosti, ki so bila dana v času trajanja zveze, se lahko zahtevajo nazaj. Če ste avto podarili, ga lahko zahtevate nazaj. Če ste ji ga prodali pač ne.

To bo zvenelo morda grobo, ampak s pravnega vidika so tudi živali stvari. Mucka spadata v vajino skupno premoženje, če sta jih plačala; če sta bila podarjena enemu od vaju, so posebno premoženje tistega. Tako da je vse odvisno od tega, kakšna pogodba je za "posvojitvijo".
Nazaj na vrh
roport
PrispevekObjavljeno: Ned 12 Feb, 2017 0:19  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Feb 2017 12:16

M_L_P je napisal/a:
Deli se skupno premoženje kot celota. Ni mogoče obravnavati posameznih stvari posebej.

V skupno premoženje spada vse, kar sta pridobila v času trajanja zveze s prihodki iz svojega dela, ter darila, ki so bila dana vama obema. V skupno premoženje spada tako aktiva kot pasiva (krediti najeti za plačilo stvari, ki spadajo v skupno premoženje). Nobene vloge nima kdo je najel kredit, na koga je določeno premoženje "napisano" (npr. avto), kdo kredit odplačuje. Tako da avto, ki je bil kupljen v času trajanja zveze, in pohištvo zagotovo spadajo v skupno premoženje.

Vsakemu partnerju pripada 1/2 premoženja in 1/2 dolgov skupnega premoženja. Če se kateri od partnerjev s tem deležem ne strinja, lahko dokazuje, da je prispeval več kot 1/2 k nastanku skupnega premoženja (pri ugotavljanju deležev se upošteva razmerje dohodkov med partnerjema in dejansko (fizično) vloženo delo).

Ključno je, da se premoženje deli kot celota. Ni mogoče ločeno obravnavati npr. komu pripada avto in komu pohištvo. Vsak partner mora dobiti iz skupnega premoženja vrednost, ki je enaka njegovemu deležu na tem premoženju; kaj dejansko dobi ven (stvari, ali drugi zakonec izplača ta delež itd. ...) je stvar dogovora oziroma odločitve sodišča.

Dokler skupno premoženje ni razdeljeno pripada obema partnerjema v celoti; torej vse kar se dogaja s premoženjem se lahko dogaja samo s soglasjem obeh. Nihče ne more s premoženjem ničesar narediti brez soglasja drugega partnerja.

Avto, ki ste ga imeli pred začetkom zveze ni skupno premoženje. Je vaš.

Darila večje vrednosti, ki so bila dana v času trajanja zveze, se lahko zahtevajo nazaj. Če ste avto podarili, ga lahko zahtevate nazaj. Če ste ji ga prodali pač ne.

To bo zvenelo morda grobo, ampak s pravnega vidika so tudi živali stvari. Mucka spadata v vajino skupno premoženje, če sta jih plačala; če sta bila podarjena enemu od vaju, so posebno premoženje tistega. Tako da je vse odvisno od tega, kakšna pogodba je za "posvojitvijo".

Super. Hvala za odgovor.

Glede avta, ki je bil moj pred razmerjem, je bil na njo prepisan preko kupoprodajne pogodbe v znesku 1€, ker so na prepisu ponudili le to opcijo. Kako je potem s tem? Se potem to smatra kot prodaja ali kot darilo?
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Ned 12 Feb, 2017 0:22  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Prodaja je prikrivala dejansko darilno pogodbo. Tako, da bo dejansko štelo za darilo.

Če hočete zadevo razvozlati s čim manj zapleti, pojdite do odvetnika.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Družinsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu