Avtor Sporočilo
<  Ostalo  ~  nakup rodovniskega psa, pogodba
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
bazilika
PrispevekObjavljeno: Sre 01 Mar, 2017 17:44  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Nov 2013 18:07

Pozdravljeni, dilema je prijateljičina, a ker nisem pravnica, ji ne upam svetovati. Meni se zdi vse skupaj vesoljsko in se na njenem mestu raje ne bi zapletala. Skratka, če jo pomalem citiram, povzamem:

Sem v postopku nakupa rodovniškega psa. Vzreditelj mi je v pregled in podpis dal pogodbo, ki jo je spisal sam. Poleg cene so navedeni tudi drugi pogoji, ki se mi zdijo čudni.

Psa ne smem kastrirati, če za to ni zdravstvenega razloga in še to le po posvetu z vzrediteljem.

Pes mora opraviti šolanje do in vključno z BBh stopnjo.

In zadnja meni najbolj čudna: pes mora biti deležen ustrezne oskrbe. V kolikor pes ne živi v ustreznih življenjskih pogojih, si vzreditelj pridružuje pravico do vstopa na posest, v stanovanje/hišo (novega lastnika) in pravico do odvzema psa.

Ok zaskrbljujoča se mi zdi predvsem zadnja točka. Razumem, da so vzreditelji navezani na svoje mladiče skoraj tako, kot bi šlo za njihove otroke. Razumem, da se hočejo zavarovati pred tem, da bi oddali psa pa bi ga novi lastnik zanemarjal. A po drugi strani nikjer ni jasno definirano, kaj pomeni "ustrezna oskrba" in to se zdi meni zelo širok pojem. - Ok, če se vzreditelj hoče zavarovati pred tem, da se meni morda kdaj pozneje zmeša in psa zaprem v klet in ga ne hranim, kaj varuje mene kot kupca? Kaj če se zmeša vzreditelju in pod pretvezo, da za psa ne skrbim ustrezno (ker ga na primer hranim z znamko hrane, ki se njemu ne zdi ustrezna) in pride in mi psa odpelje.

Skratka ali s tem, da podpišem tako pogodbo, ogrožam varnost svoje družine s psom vred, oziroma ali v primeru, da do neupravičenega vdora pride, pogodba zmanjša moje možnosti upora proti vzreditelju?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Čet 02 Mar, 2017 2:33  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Če podpiše, potem soglaša z vsem, kar je v pogodbi, vključno z vsemi nejasnostmi. Nobenega zakona ni, ki bi ji preprečeval sklenitev take pogodbe, zato se tudi kasneje ne bo mogla sklicevati na to, da ni hotela tega, kar je podpisala.

Če sprejme pogoje in vsa tveganja - tudi ta da ji bo vzreditelj šaril po hiši - naj podpiše, sicer ne. Priporočam drugo možnost.
Nazaj na vrh
bazilika
PrispevekObjavljeno: Sob 04 Mar, 2017 11:38  Odgovori s citatom

Najlepša hvala za odgovor!

A pa se to sploh sme, zahtevati podpis takšne pogodbe? Nenavadno mi je, da so očitno vsi ostali, ki bodo posvojili pse iz tega legla, to brez problemov podpisali. Saj lahko so odnosi na začetku dobri in si zaupljiv, samo kaj veš, kaj se zgodi čez 5-10 let. Na žival se pa navežeš. Razumem, če bi šlo za deljeno skrbništvo, tako pa si ti za psa plačal! Pa naj bi podpisal, da se strinjaš z vdorom v svoje stanovanje/hišo in krajo psa kadarkoli v prihodnosti ... Tole s šolanjem je pa sploh vesoljsko, ker ni nobene časovne omejitve. Tako da tudi če se kdo sprduje, da psa pri 15 letih še nisi izšolal, še ne pomeni, da ga ne boš. Tako da ne vem, kdaj to sploh lahko kršiš.

Se spomnim pred leti je bil v nekem časniku oddelek za vprašanja pravnikom in je ena ženska pisala, da bodoči delodajalec od nje zahteva, da podpiše, da ne bo imela otrok vsaj še 3 leta, sicer ji lahko pogodbo prekinejo. In ji je pravnik svetoval, da naj kar podpiše in da če zanosi, bodo njene pravice vseeno varovane, ker takšna pogodba ni veljavna. Saj vem, da gre za čisto drugačno situacijo, ampak vseeno.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sob 04 Mar, 2017 12:11  Odgovori s citatom

bazilika je napisal/a:
Najlepša hvala za odgovor!

A pa se to sploh sme, zahtevati podpis takšne pogodbe?

V pogodbenih razmerjih je dovoljeno vse, kar ni izrecno prepovedano. Prodajalec od vas ne *zahteva* podpisa take pogodbe, ampak vam ponuja pogodbo pod takimi pogoji. Ker imate prosto izbiro, da take pogoje sprejmete ali zavrnete, prodajalec s tem ne krši ničesar.

Predlagano pogodbeno razmerje bi se lahko obravnavalo kot najem - vi "najamete" psa (kot bi npr. najeli stanovanje), se zavežete plačati najemnino v enkratnem znesku, lastnik psa ostane vzreditelj, vi pa ste dolžni primerno skrbeti za psa (kot bi npr. za vzdrževanje stanovanja).

bazilika je napisal/a:
Nenavadno mi je, da so očitno vsi ostali, ki bodo posvojili pse iz tega legla, to brez problemov podpisali.

Presenečeni bi bili, kaj vse ljudje podpišejo. Večinoma zato, ker si predstavljajo da podpisujejo nekaj drugega, kot v resnici podpišejo.

bazilika je napisal/a:
Saj lahko so odnosi na začetku dobri in si zaupljiv, samo kaj veš, kaj se zgodi čez 5-10 let. Na žival se pa navežeš. Razumem, če bi šlo za deljeno skrbništvo, tako pa si ti za psa plačal!

Prosim, ne govorit o skrbništvu. V pravnem jeziku se ta izraz nanaša na otroke, ne na živali. Žival je - kar se prava tiče - stvar; sicer stvar, za katero so lastniki/imetniki dolžni skrbeti na specifičen način, a še zmeraj ne človek.

bazilika je napisal/a:
Pa naj bi podpisal, da se strinjaš z vdorom v svoje stanovanje/hišo in krajo psa kadarkoli v prihodnosti ... Tole s šolanjem je pa sploh vesoljsko, ker ni nobene časovne omejitve.

V kinološki stroki je znano, kdaj je optimalen čas za šolanje psa, in ko je pes prestar postane objektivno nemogoče, da bi ga izšolali do dogovorjenega nivoja.

bazilika je napisal/a:
Tako da tudi če se kdo sprduje, da psa pri 15 letih še nisi izšolal, še ne pomeni, da ga ne boš. Tako da ne vem, kdaj to sploh lahko kršiš.

Se spomnim pred leti je bil v nekem časniku oddelek za vprašanja pravnikom in je ena ženska pisala, da bodoči delodajalec od nje zahteva, da podpiše, da ne bo imela otrok vsaj še 3 leta, sicer ji lahko pogodbo prekinejo. In ji je pravnik svetoval, da naj kar podpiše in da če zanosi, bodo njene pravice vseeno varovane, ker takšna pogodba ni veljavna. Saj vem, da gre za čisto drugačno situacijo, ampak vseeno.

Ne morem dovolj poudariti, da gre za popolnoma drugačno situacijo. Zakon namreč izrecno varuje pravico delavk, da zanosijo, ko to hočejo, in da delodajalec ne more proti njim uveljavljati nobenih sankcij. Zakon ne prepoveduje prodajalcu psa, da kupcu predlaga pogoje kot ste jih opisali. Če vstopite v pogodbo, pa potem pogojev ne izpolnjujete (npr. ne pustite vstopa v hišo), bodo proti vam nastopile sankcije. Npr. vzreditelj bo lahko preko sodišča dosegel, da mu boste morali dovoliti vstop v hišo; lahko bo zahteval vračilo psa, če zanj ne bo ustrezno poskrbljeno itd.

Mogoče bi bilo bolj smiselno, da poiščete drugega vzreditelja, ali se odločite za nakup mladička brez rodovnika, ali pa posvojite psa iz zavetišča.
Nazaj na vrh
bazilika
PrispevekObjavljeno: Ned 05 Mar, 2017 9:46  Odgovori s citatom

M_L_P je napisal/a:

Prosim, ne govorit o skrbništvu. V pravnem jeziku se ta izraz nanaša na otroke, ne na živali. Žival je - kar se prava tiče - stvar; sicer stvar, za katero so lastniki/imetniki dolžni skrbeti na specifičen način, a še zmeraj ne človek.

Razumem, a v kinološkem svetu to je nekako dogovorjen izraz za primer, ko psa "dobiš" zasotnj, vzreditelj si pa pridrži marsikatere pravice glede vzreje, razstavljanja ...

Tudi šolanje verjetno daje najboljše rezultate, če začneš z mladim psom. A je tako kot pri ljudeh, tudi marsikaterega starejšega psa se da izšolati, če so metode ustrezne. In pri pasmi, ki je že v štartu delovna, marsikateri pes ostane motiviran za delo do konca življenja. Saj ni bistveno, a če so že tako natančni, bi lahko dali še časovno omejitev, npr. izšolan do 4. leta pa je.

Sem pa recimo imela priložnost videti tudi pogodbo, ki jo je znanec podpisal pri prevzemu psa iz zavetišča. Tam je bilo vsaj jasno definirano, kaj ustrezna oskrba pomeni (kar nekaj točk ala veterinarska oskrba, ustrezna teža, dolžina verige, če je pes zunaj, velikost in zaščita ute v pesjaku itn.). Tako kot je jasno definirano v zakonu o zaščiti živali. Ok, saj vedno ostaja nekaj prostora za razlago, a vsaj braniš se lahko. Če pa piše samo ustrezna uskrba, pa tu noter lahko res svašta vtakneš. Kdo ima potem tu več moči za razlago pojma "ustrezen"? Skratka ja, sem predala naprej in mislim, da se res ne bodo odločili za tega kužka.

Še enkrat hvala, upam, da pride prav še komu.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Ned 05 Mar, 2017 13:42  Odgovori s citatom

V pravu obstajajo pravila, kako se razlagajo določeni izrazi. Ne bom se spuščala v podrobnosti, ker je tega res preveč za potrebe tega foruma. Samo za primer, obstaja pravilo, da če pogodbo sestavi ena stranka, druga stranka pa nima možnosti dati pripombe na to pogodbo (tak primer so npr. splošni pogoji zavarovanja, ki jih zavarovalec "podpiše" že s tem, ko dobi zavarovalno polico), potem se dvoumna določila razlagajo v korist tiste stranke, ki pogodbe ni sestavila.

Tako da se da ugotoviti, kaj pomeni npr. "ustrezno", kdaj je (s pravnega vidika) gotovo, da obveznost šolanja ni bila izpolnjena itd.

Je pa vsekakor bolje, če ima pogodba konkretne, nedvoumne določbe (čeprav ni prepovedano ponuditi v podpis pogodbe, kjer so določbe nejasne), ker potem odpade potreba po razlaganju določb. Zato ponovno: take pogodbe ni za sklenit; zahtevati popravke ali poiskati psa drugje.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Ostalo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu