Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  DEDOVANJE PO MOŽU
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
bejbi007
PrispevekObjavljeno: Čet 23 Mar, 2017 11:14  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Mar 2017 11:04

Pozdravljeni,

Moj pokojni mož je imel iz prejšnjega zakona 2 otroka in 4 vnuke.
Midva otrok nisva imela. Pred sklenitvijo najine zakonske zveze sem kupila stanovanje na kredit, ki sem ga plačevala že 10 let. V času najinega zakona sva odplačevala kredit še 10 let in po 20 letih odplačevanja sem končno postala lastnica stanovanja.

Zanima me kako se bo delilo premoženje oz. kdo vse je upravičen dedič.
Ali lahko njegovi otroci zahtevajo delež moje nepremičnine in najinega denarja?

Hvala za odgovor.
Barbara
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Čet 23 Mar, 2017 12:27  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Deduje se, kar spada v zapuščino.

V zapuščino spada moževo posebno premoženje (to, kar je pridobil pred sklenitvijo zakonske zveze, oziroma tekom zakonske zveze iz drugih virov kot iz dela) in njegov delež na vajinem skupnem premoženju.

V skupno premoženje spada tudi tak delež stanovanja, kot je bil vrednostno odplačan v času trajanja zakonske zveze (tu ni bistveno, iz čigave plače se je plačevalo; tudi če bi plačevali samo vi, šteje, da sta plačevala oba). V skupno premoženje spada tudi vse ostalo, kar sta pridobila, in vsi dolgovi, ki so nastali zaradi kritja vaših tekočih potreb in za nabavo skupnega premoženja. Ni mogoče reči, kolikšen del stanovanja spada v zapuščino, ker je to odvisno od tega, kakšen je obseg celotnega skupnega premoženja.

V zapuščino bo spadal tolikšen del skupnega premoženja, ki je sorazmeren z deležem pokojnega na skupnem premoženju. Domneva se, da je ta delež 1/2, vendar lahko vi dokazujete drugače.

Vaš delež na skupnem premoženju ne spada v zapuščino. Če obstaja kakšno skupno premoženje, ki je vpisano ali registrirano na ime pokojnega, potem morate zahtevati, da se vaš delež na tem premoženju izloči iz zapuščine. Specificirati morate, za kakšno premoženje gre.

Če ni oporoke, boste dedovali po enakih deležih (1/3) vi in oba otroka iz prejšnjega zakona. Vnuki ne dedujejo, razen če je njihov prednik (pokojnikov otrok) že pokojen; v tem primeru vsi otroci posameznega pokojnikovega otroka dedujejo delež tega otroka.

Če je oporoka, potem imate vi in otroka iz prejšnjega zakona pravico do nujnega deleža 1/6 (vnuki dedujejo enako kot zgoraj - nujni delež svojega prednika); preostalo 1/2 zapuščine deduje tisti, ki je naveden v oporoki.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu