Avtor Sporočilo
<  Stvarno pravo  ~  Pravica graditi - dostop, javna pot, javno dobro
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
ne_dostopno
PrispevekObjavljeno: Pon 03 Apr, 2017 12:49  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Apr 2017 12:33

Pozdravljeni,

za uspešno pridobitev gradbenega dovoljenja je treba izkazati pravico graditi, med drugim tudi dostopnost gradbene parcele. Približno 150 m od moje parcele je javna pot, na teh 150 m zasebnega dovoza prek zasebnih zemljišč sem si uredil služnostno pot. Laično sem tolmačil zakonske predpise, češ da je treba urediti služnosti le do najbližje javne poti. Proces je bil po zaslugi udeležencev v procesu, ki uživajo v malodane izsiljevanju, stresen in sem si precej oddahnil, ko je bilo konec.

Zdaj pa sem se lotil podrobnejše preučitve dostopa in ugotovil, da je bilo moje prepričanje napačno - obstoj javne poti sam po sebi ni dovolj, saj mora javna pot potekati po »javnih parcelah«. http://www.sodisce.si/usrs/odlocitve/2012032113048387/

V mojem primeru je tako, da urejena javna pot na več odsekih poteka čez parcele v zasebni lasti in zato gradbenega dovoljenja ob takem stanju verjetno še ne morem pridobiti. Za lažjo predstavo komplicirane situacije prilagam skico z označenimi lastniškimi razmerami in vrstami poti.

Ob kliku se skica poveča!

Porajajo se mi naslednja vprašanja:

1) Kako daleč od meje gradbene parcele (modra) se preverja urejenost dostopa?
a. Do najbližje javne ceste, ki ni na zasebnem zemljišču (rdeča cesta na zeleni podlagi)?
b. Do najbližjega zemljišča v javnem dobrem ne glede na to, ali je tam pot ali ne (do zelene podlage)?
c. Do neke razdalje od gradbene parcele (100 m? Morda 100 km?)
d. Do najbližje državne ceste?

2) Ali bi zakonu zadostil vris dostopa od točke A v PGD, uporabljal pa bi se dostop od točke B? Torej – po odsekih varianta A:
1 Javna pot na javnem dobrem
2 Travnik, vendar javno dobro (v naravi kolovoz)
3 Travnik na zasebni parceli, kjer pa imam služnost za dostop
4 Zasebna pot na zasebni parceli, kjer imam služnost

Bega me namreč, da upravna enota ni konsistentna v svojih odločitvah. Noben graditelj na sosednjih parcelah namreč (to vem za obdobje 2005-2016!) ni izkazal pravice dostopa/za uporabo (npr. služnostno pot) 123 m dolgega odseka javne poti, ki poteka po zasebnem zemljišču, so pa od njih zahtevali dokazila za odsek, dolg 59 m. Sklepam, da torej tudi travnik šteje kot veljaven dostop za pridobitev gradbenega dovoljenja, dokler je javno dobro -> odtod mi ideja za varianto tč. 2.

Moram dodati, da je bila že pred 7 leti med lastniki zemljišč, kjer poteka javna pot, in občino podpisana pogodba o ureditvi (odmeri) mej ceste in brezplačnem prenosu lastninske pravice na občino, s čimer bi javna pot postala legalna in tega mojega sporočila sploh ne bi bilo. Ne vem pa, kje se je zataknilo, morda se je proces ustavil zaradi smrti 2 podpisnikov pogodbe (lastnika).

Nove (urejene) parcelne meje so bile vrisane l. 2013.

Bi znal kdo odgovoriti na izpostavljene dileme?

Hvala in lep pozdrav.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
susa
PrispevekObjavljeno: Pon 03 Apr, 2017 14:21  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Okt 2009 11:56

lahko poskusiš na forumu pod- svojo streho- imajo že nekateri izkušnje.
Jaz pa mislim, da javne poti na zasebnih zemljiščih ne more biti, Je pa lahko kategorizirana kot javna cesta na zasebnih zemljiščih, in če je kategorizirana potem ti morajo izdati gd. ker je javna.
Nazaj na vrh
fan2
PrispevekObjavljeno: Pon 03 Apr, 2017 14:48  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Apr 2006 17:45

Vprašaš na UE, poveš za kaj se gre in ti povedo iz prve roke. Nekaj domnevati vnapraj je brez veze.

PrispevekObjavljeno: Pon 03 Apr, 2017 15:31  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Apr 2017 12:33

Hvala obema za odgovor.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Stvarno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo