Avtor Sporočilo
<  Izvršilno pravo  ~  Varščina
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
alojzija
PrispevekObjavljeno: Sre 22 Nov, 2017 21:24  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Mar 2015 18:19

Izvršitel je upnika pozval, da mu v 15. dneh nakaže varščino, v izvršilnem postopku zoper dolžnika, ki mu preti izvršba na nepremičnini. Zanima me, ali izvršitelj upniku vrne varščino po opravljenem rubežu, neglede na to, ali je bil rubež (prodaja) nepremičnine uspešen, ali ne?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 22 Nov, 2017 22:07  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Ne. Namen varščine je prav ta, da se iz nje poplačajo stroški, če je rubež neuspešen.
Nazaj na vrh
alojzija
PrispevekObjavljeno: Čet 23 Nov, 2017 20:14  Odgovori s citatom

Hvala za odgovor! Če sem prav razumela, upnik mora za vsakokratno izvršilno dejanje plačati varščino, dokler rubež ni uspešen? Teoretično to pomeni, da lahko končni znesek vseh vplačanih varščin preseže vrednost dolga, če rubežnik nepremičnine ne uspe porodati niti v treh poskusih?
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Čet 23 Nov, 2017 20:27  Odgovori s citatom

Princip je vedno isti: nekdo mora plačati za delo izvršitelja. Če ni mogoče za to dobiti sredstev od dolžnika, stroške krije upnik.

Teoretično (in žal vse preveč pogosto v praksi) je mogoče, da upnik samo izgubi še več denarja s stroški postopka, ker dolžnik nima rubljivega premoženja.

Tu mi nekaj ni jasno: govorite o prodaji nepremičnine. Tega ne dela izvršitelj, ampak teče postopek preko sodišča. Izvršitelj lahko rubi samo stvari, ki so v nepremičnini, ne pa nepremičnine same. V postopku prodaje nepremičnine mora upnik plačati stroške cenilca (predujem; to ni varščina). Varščino morajo vplačati potencialni kupci, če se želijo udeležiti dražbe. Tem pa se varščina "vrne" na način, da se všteje v kupnino.
Nazaj na vrh
alojzija
PrispevekObjavljeno: Pet 24 Nov, 2017 8:50  Odgovori s citatom

Se opravičujem, če sem bila nekoliko površna, nerazumljiva. Izvršitelj je pozval upnika na plačilo varščine na fiduciarni račun, zaradi izterjave določene vsote, v zadevi IG ...... (38.b.čl.ZIZ-J, Ur.l. RS št. 53/14). Če upnik v 15. dneh ne vplača varščine, sodišče ustavi izvršbo. Nikjer ne piše, za katero izvršilno sredstvo-dejanje gre. Šele danes sem v roke dobila kopijo poziva.
Da gre za "rubež" (prodajo) nepremičnine sem sklepala, ker je sodišče pred tem pozivom izdalo sklep o novem izvršilnem sredstvu, z izvršbo na nepremičnine. Dobesedno tako je zapisano.

Me pa zanima še nekaj. Če denimo upnik ne plača varščine in sodišče posledično izvršbo ustavi, ali to pomeni, da upnik sodišču kasneje ne more predlagati ponovne izvršbe? Je ob neplačilu varščine potem vsega konec in se s tem zadeva zaključi?
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pet 24 Nov, 2017 9:55  Odgovori s citatom

Če je varščina zahtevana za posamezno izvršilno sredstvo in ni plačana, potem šteje, da je upnik umaknil to izvršilno sredstvo. Kolikor so bila predhodno predlagana in dovoljena druga izvršilna sredstva, postopek teče dalje s temi sredstvi.

Upnik lahko potem, ko izvršbo umakne (ali se šteje, da jo je umaknil) to ponovno vloži, če terjatev do vložitve izvršbe še ni zastarala.
Nazaj na vrh
alojzija
PrispevekObjavljeno: Ned 26 Nov, 2017 8:25  Odgovori s citatom

Najlepša hvala za odgovor! Se mi je zdelo, da pri nas še vedno vse skupaj deluje bolj na izi. Wink Kasneje sem namreč od upnika izvedela, da ga je izvršitelj pozval k plačilu varščine, zaradi sklepa o rubežu denarnih sredtev in premičnin, ki se na nanaša na predhodni-prvotni sklep sodišča, ki pa je med tem, na upnikov predlog, dovolilo novo izvršilno sredtvo, torej cenitev in prodaja nepremičnin. Izvršitelj je torej zgolj sledil prvotnemu sklepu, prodaja nepremičnine pa je (kakor ste napisali) v pristojnosti sodišča, zato je ravnal kot je. Še enkrat hvala za vsa pojasnila in LP!
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Ned 26 Nov, 2017 17:54  Odgovori s citatom

Nič ni "na izi".

V izvršbi lahko teče vzporedno več različnih izvršilnih sredstev (torej hkrati rubež premičnin in nepremičnin). Izvršitelj mora izvršiti sklep sodišča tak, kakršen je. Če upniku to ne ustreza, mora primerno ukrepati. Ni niti dolžnost sodišča niti izvršitelja, da bi "ugibali", kaj upnik hoče.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Izvršilno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu