Avtor Sporočilo
<  Družinsko pravo  ~  Vprašanje glede premoženja in lastništva!
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Decorator75
PrispevekObjavljeno: Tor 20 Mar, 2018 15:02  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Mar 2018 14:54

Pozdravljeni

Torej sledi še ena žalostna zgodba razveze. S punco sva tik pred razvezo. Imava 2 otroka. Živiva v skupnem blokovskem stanovanju, ki sva ga kupila s kreditom. Oba sva vzela kredit, ona zaradi boljšega finančnega stanja večji del. Sama je v stanovanje vložila kar nekaj sredstev. V stanovanju bo ostala ona. Z plačevanjem preživnine ne bi bilo problemov z moje strani. Zanima me kakšne so moje pravice in ali sem njej še kej dolžan ter kako se deli premoženje. Zdi se mi nesmiselno da bi še vedno plačeval kredit za stanovanje v katerem ne bom več prebival. Nekoč mi je v afektu celo zatrdila da bom po tej logiki moral še jaz njej plačevati nek denar. Torej situacija ni rožnata in zanimajo me nasveti ter ocena realnega stanja.

Hvala in lp.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jurek73
PrispevekObjavljeno: Tor 20 Mar, 2018 15:29  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Sep 2009 9:53

Ona je tebi dolžna toliko, kolikor si ti kredita plačal.

Ti si njej dolžen preživnino za otroka (recimo 100€).
2otroka*12mesecev*15let*100€ = 36000€

Pred sodnikom ali pa na CSDju se zmenita, da je stanovanje v celoti njeno,
ti pa si s tem poravnal vse preživnine.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 20 Mar, 2018 16:24  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Skupno premoženje se deli kot celota - ne gleda se posameznih stvari, ampak vse, kar je bilo pridobljeno v času trajanja zakonske zveze s prihodki iz dela. Kar sta imela prej, ne šteje v skupno premoženje in se ne deli.

Deleža na skupnem premoženju sta enaka. Če eden od zakoncev zatrjuje drugače, potem mora to dokazati. Pri tem se gleda, koliko je kateri od zakoncev zaslužil in koliko je osebno prispeval k povečanju ali ohranjanju skupnega premoženja.

Ni bistveno, kdo je najel kredit in kdo ga je odplačeval.

V skupno premoženje spadajo tako aktiva kot pasiva (dolgovi).

Primer:
- zakonca kupita stanovanje vredno 100000
- del kupnine 20000 plača en zakonec z denarjem, ki ga dobi od svojih staršev
- 30000 odplača ta isti zakonec tekom zakonske zveze
- neodplačanega je še 50000
- zakonca sta v trajanju zakonske zveze kupila en avto, ki je vreden še 5000
- en zakonec je imel avto še od prej
- en zakonec zasluži v povprečju 1200 mesečno
- drugi zakonec zasluži v povprečju 1000 mesečno

Kaj spada v skupno premoženje?
- dolg za stanovanje 50000
- avto, ki je kupljen v zakonski zvezi
- (vrednostno gledano) del stanovanja v vrednosti 30000

Kaj ne spada v skupno premoženje?
- vrednost stanovanja 20000 (kar je en zakonec plačal iz svojega posebnega premoženja - darilo staršev)
- avto, ki ga je zakonec imel že prej
Te stvari niso predmet delitve. Tisti zakonec, ki je plačal 20000 dobi avtomatično 2/10 (20000/100000) na stanovanju, ker je ta delež že njegov.

Kako se deli skupno premoženje (dajmo domnevat, da se v tožbi ugotovi, da je zaradi razlike v plači in dejanskega dela en zakonec prispeval 60% k skupnemu premoženju, drugi 40%)?
- prvi zakonec dobi dolg (mora odplačati kredit) 30.000 EUR
- drugi zakonec dobi dolg (mora odplačati kredit) 20.000 EUR
- prvi zakonec dobi delež na stanovanju 48/100 (poleg tistih 2/10 ki jih je dobil že zgoraj, tako da ima skupaj 68/100)
- drugi zakonec dobi delež na stanovanju 32/100
- prvi zakonec bi dobil delež na avtu 6/10, drugi 4/10, vendar ker ne more ostati v solasti bo npr. drugi zakonec (ki nima avta) prvemu odplačal ta delež na avtu

Kot vidite je računica neodvisna od tega, s čigavim denarjem je bil financiran kakšen nakup. Šteje namreč, da vse kar zasluži en zakonec hkrati zasluži tudi drugi (na nek način štejeta za en subjekt).

V vašem primeru (če domnevam, da ni nobenega drugega skupnega premoženja - kar pa dvomim da drži) je torej več opcij:
- dobite delež na stanovanju in odplačujete kredit, bivša žena vam mora plačevati najemnino v sorazmerju z vašim deležem
- dogovorite se, da ne dobite deleža na stanovanju (tu je treba videti, kaj je s tem delom, ki je že bil odplačan), a tudi ne prevzamete nobenega dolga; najemnin v bodoče ni

Pozor: preživljanje otrok nima nobene zveze s skupnim premoženjem. Ne glede na to, katera od gornjih variant se izvede, ste vi dolžni preživljati otroke. Del te preživnine bi se lahko pobotal z najemnino, ki bi za stanovanje odpadla na otroke (pozor - po izrecnem predhodnem soglasju matere !!! če tega ni, potem je to darilo, ki ne zmanjša preživnine). Vaše obveznosti preživljanja NI mogoče pobotati z najemnino, ki bi jo plačevala zase mati.

Če hočete zanesljivo oceno vaših možnosti, pojdite k odvetniku. Izid je odvisen od podrobnosti.
Nazaj na vrh
Decorator75
PrispevekObjavljeno: Sre 21 Mar, 2018 13:42  Odgovori s citatom

Hvala obema za odgovore. Jurek73 če bi bilo res tako kot si napisal bi bila stvar res enostavna. Pa 100€ preživnina za 2 otroka? Malo premalo se mi zdi.

Glede razlage MLP pa je vse ok, sicer stvar malo zakomplicirana vendar takšne so pač pravne zadeve. Še zmeraj pa mi vse ni čisto jasno pri izjavi da se vse deli. Torej je polovica dolga za stanovanje, ki še ni odplačano še zmeraj moje? Pa še na koncu kjer si navedel tiste dve opciji me malo bega tole. Zapisali ste:

- dobite delež na stanovanju in odplačujete kredit, bivša žena vam mora plačevati najemnino v sorazmerju z vašim deležem
- dogovorite se, da ne dobite deleža na stanovanju (tu je treba videti, kaj je s tem delom, ki je že bil odplačan), a tudi ne prevzamete nobenega dolga; najemnin v bodoče ni

Torej če ne dobim deleža na stanovanju ne prevzamem nobenega dolga. Kaj pa moj dolg, ki ga imam še vedno do banke?

Hočem najti samo najenostavnejšo rešitev, da ne bi plačeval za storitev, ki jo več ne bi uporabljal. S punco sva nekako govorila o rešitvi, da bi jaz še vedno plačeval kredit toliko časa kot ga moram, ampak da bi pač plačeval manjšo preživnino (plačeval bi torej samo razliko med višino preživnine in zneskom obroka kredita). Povejte če je ta opcija ok, ali sem v tem primeru kaj na izgubi?

Hvala
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 21 Mar, 2018 14:12  Odgovori s citatom

Decorator75 je napisal/a:
Hvala obema za odgovore. Jurek73 če bi bilo res tako kot si napisal bi bila stvar res enostavna. Pa 100€ preživnina za 2 otroka? Malo premalo se mi zdi.

Glede razlage MLP pa je vse ok, sicer stvar malo zakomplicirana vendar takšne so pač pravne zadeve. Še zmeraj pa mi vse ni čisto jasno pri izjavi da se vse deli. Torej je polovica dolga za stanovanje, ki še ni odplačano še zmeraj moje? Pa še na koncu kjer si navedel tiste dve opciji me malo bega tole. Zapisali ste:

Torej če ne dobim deleža na stanovanju ne prevzamem nobenega dolga. Kaj pa moj dolg, ki ga imam še vedno do banke?

Pravilo je, da dobite tako delež stanovanja in delež kredita. Lahko pa se dogovorite, da ne dobite deleža in ne dobite dolga - nasprotne stranke v tak dogovor ni mogoče prisiliti. V takem primeru se v dogovor pritegne banko, ki potem sklene kreditno pogodbo z drugo stranko ali pa da vaša žena vzame kredit in s tem odplača vaš dolg, potem pa sama odplačuje dalje. Res ni enostavno, zato preden se karkoli dogovarjate, pojdite k odvetniku.

Decorator75 je napisal/a:
Hočem najti samo najenostavnejšo rešitev, da ne bi plačeval za storitev, ki jo več ne bi uporabljal. S punco sva nekako govorila o rešitvi, da bi jaz še vedno plačeval kredit toliko časa kot ga moram, ampak da bi pač plačeval manjšo preživnino (plačeval bi torej samo razliko med višino preživnine in zneskom obroka kredita). Povejte če je ta opcija ok, ali sem v tem primeru kaj na izgubi?

Hvala

NI MOGOČE plačevati kredita namesto preživnine. Preživnina je terjatev, ki pripada vašim otrokom (ne njihovi materi!!!), vi pa imate iz naslova skupnega premoženja terjatev do nje (ne do otrok). Zato tu pobotanje ni mogoče. Dejansko tudi otrokova mati nima pravice, da bi na račun preživnine (ki jo je dolžna zagotoviti otrokom) bila okoriščena sama (ker ji ne bi bilo treba odplačati stanovanja, ki je njena last). Kljub takemu dogovoru vas lahko še vedno toži za preživnino.
Nazaj na vrh
Decorator75
PrispevekObjavljeno: Sre 21 Mar, 2018 15:05  Odgovori s citatom

Hm torej situacija ni tako enostavna kot izgleda. Torej scenarij kjer se meni odpiše dolg zgleda brez privolitve nasprotne strani ni možen. Kakšne pa so potem sploh moje možnosti in pravice? Torej če ona ta scenarij odkloni kaj mi preostane? S punco sva pripravljena na dogovor in upava da ne bo nagajanja s kakršnekoli strani vendar pravljice je konec in realnost je pač udarila na plano Smile

Glede drugega scenarija z kombinacijo kredita in preživnine pa mi tudi ni čisto jasno. Pač to bi bila čisto najin osebni ter neuradni dogovor. Če pogledamo logično otroci bi vedno teoretično dobili svoj znesek preživnine. Vem da stvar uradno ni sprejemljiva vendar še vedno dober kompromis. Kot pa ste rekli pa v primeru kakšne zaostritve ni ravno dobra opcija ker lahko to hitro postane adut nasprotne strani.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 21 Mar, 2018 15:17  Odgovori s citatom

Vaša pravica je, da iz (vsega (!)) skupnega premoženja dobite delež, ki vam pripada, torej delež sorazmeren vašemu prispevku k skupnemu življenju in ustvarjanju tega premoženja. Vaša dolžnost je, da prevzamete sorazmeren del dolgov, ki jih ima skupno premoženje (teoretično je možno, da v primeru ko je vrednost premoženja manjša od vrednosti dolgov, dobite več dolgov kot premoženja) - to ni stvar dogovora med vama, saj to pravilo primarno ščiti upnike.

Ne upat, da bo karkoli šlo gladko, ker nikoli ne gre (imam 15 let izkušenj v zadevah družinskega prava). Ko pa enkrat zamudite priložnost, da zavarujete svoje pravice, tega ni mogoče več sanirati (skratka, poleg tega kar ste z dogovorom že izgubili, izgubite še kaj več). Upoštevati morate tudi, da določenih dogovorov, ki bi jih vi radi sklenili, zakon ne dopušča; pri dogovorih, ki ste jih sklenili, včasih avtomatično veljajo določbe zakona, če zanje veste ali ne; in včasih zakon ureja vaša razmerja in vam ne daje možnosti, da jih drugače uredite - zato ponavljam: pojdite k odvetniku. Ker če ne boste šli zdaj, boste zagotovo šli kasneje in takrat bo rešitev (če bo sploh možna) dosti dražja.

Preživnina: zakon pravi, da jo mora tisti od staršev, ki mu otroci niso dodeljeni, plačevati preživnino V DENARJU. Drugaće dana preživnina (stvari, neko pobotanje najemnine, plačevanje položnic za malico itd.) NISO preživnina, ne glede na to, ali imajo otroci koristi od tega ali ne. Šteje za darilo otroku. Drugi od staršev ima kljub takim darilom pravico v celoti izterjati preživnino v denarju in takrat se ne boste mogli braniti, da ste preživnino plačali drugače. Tako tožbo lahko npr. vloži tudi CSD (če ugotovi, da starši "goljufajo" svoje otroke), ali pa otroci po polnoletnosti. Skratka zank je toliko, da se vam bo zagotovo ena zamotala okrog vratu, če ne boste pazili.

Pojdite k odvetniku, da vam konkretno svetuje. Smiselno bi bilo, da vam sestavi dogovor o delitvi skupnega premoženja, kjer bo jasno ugotovljeno, kaj spada vanj in kakšni so deleži ter kdo dobi iz tega premoženja kaj. Ne mešat nobenih pobotanj s preživljanjem sem noter. Nato drug dogovor o dodelitvi otrok, stikih in preživnini, potem pa tega sporazumno vložit na sodišče, da ga bo odobrilo. Prav v fazi razhajanja para je najbolj nujno, da so vsa medsebojna razmerja "zabetonirana" na papriju, čim bolj podrobno, nedvoumno in absolutno brez sklicevanja na neke "bodoče dogovore".
Nazaj na vrh
Decorator75
PrispevekObjavljeno: Sre 21 Mar, 2018 15:28  Odgovori s citatom

Super. Najlepša hvala za pomoč. Upajmo na čimbolj mirno in racionalno razrešitev.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 21 Mar, 2018 15:38  Odgovori s citatom

Prav to vam pravim: ne upat na mirno in racionalno rešitev. Pripravite se na nagajanje izbruhe jeze in maščevanja, iracionalno obnašanje in kar je še tega. Ker ne glede na to, kako mirno si sedaj mislita, da se bosta razšla, imata zagotovo med sabo neporavnane (čustvene) račune (ker se sicer ne bi razhajala), ki jih bosta eden ali drugi hotela unovčiti ob primerni priložnosti - delitev premoženja ali določanje razmerji z otroci so tak tipičen primer.
Nazaj na vrh
Decorator75
PrispevekObjavljeno: Pet 30 Mar, 2018 11:34  Odgovori s citatom

Evo stvar se počasi premika. Sam osebno nisem imel nobenega povoda da bi nagajal ali delal kakšne probleme čeprav sem bil kot porok pri stanovanju upravičen do deleža. (se mi zdi da mogoče celo polovice stanovanja). Hotel sem da se mi poplača moj preostali kredit za to stanovanje in da spokam ter začnem z nule. Po obisku pri odvetniku in pogovoru smo nekako prišli do zneska moje preživnine ki znaša 340€ za dva predšolska otroka. Plače imam 950€ neto. Zanima me če je ocena realna ali so me po domače rečeno žejnega peljali čez vodo.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pet 30 Mar, 2018 11:39  Odgovori s citatom

Preživnina ni neka objektivna kategorija - določa se glede na zmožnosti obeh staršev (ne na plačo) in potrebe otrok. Ni torej direktnega sorazmerja med plačo in preživnino. S tem, ko otroci rastejo, se lahko poveča tudi preživnina, ne glede na to da plača ostane ista ali se zmanjša. Prav tako potrebe otrok niso objektivne, ampak se določajo konkretno glede na potrebe posameznega otroka, zato se lahko razlikujejo.

Domnevam, da odvetnik, pri katerem ste bili, ni bil odvetnik, ki bi ga najeli vi. Zato vam ponovno predlagam, da z vsemi papirji greste k svojemu odvetniku, da ugotovi, ali se sploh še da kaj rešiti, ali pa ste si že izkopali jamo.

Porok pri stanovanju? Verjetno veste, da to poroštvo ne bo prenehalo brez soglasja upnika (banke), ne glede na to, kako se vi in partnerka dogovarjate o lastništvu stanovanja?
Nazaj na vrh
Decorator75
PrispevekObjavljeno: Sre 11 Apr, 2018 13:48  Odgovori s citatom

Za poroštvo in te stvari bo vse urejeno. Domenili smo se da mi partnerka poravna preostanek mojega kredita za stanovanje. Ona bo lastnica stanovanja in v njem tudi prebivala. Ali sem v tem primeru potegnil krajši del in kakšna bi bila res najbolj realna delitev? Zanima me tudi ali je 320 Eurov realna preživnina za 2 predšolska otroka glede na to da imam 950€ neto plače.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 11 Apr, 2018 15:31  Odgovori s citatom

Lahko samo ponovim prejšnji odgovor.

Plača očeta je samo eden od faktorjev pri določitvi preživnine. Brez poznavanja ostalih dejanskih okoliščin odgovor ni mogoč

Poroštvo: Bo urejeno? Imate v rokah izjavo banke o tem? Dokler banka ne dovoli prenehanja vašega poroštva, ste porok z vsem premoženjem, tudi če nimate lastništva na stanovanju in tudi če tam ne živite. Skratka, poroštvo ni v ničemer omejeno s tem, kakšno vrednost vi dejansko dobite za denar, ki ga banka izterja od vas iz naslova poroštva.
Nazaj na vrh
forumuser28
PrispevekObjavljeno: Sre 11 Apr, 2018 15:56  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2012 0:49

Zakaj imam občutek, da se bo tale zadeva čet leto, dve razvila v temo v kakšni temi izvršilno pravo, avtor teme bo globoko v izvršbi na svoje premoženje, zraven bo pa bentil, da kakšno državo pa imamo...

Decorator75: ti je M_L_P jasno povedala: dobi si odvetnika! Nočeš dat danes par sto evrov, da boš lahko v prihodnosti plačal par tisoč evrov več, kot bi bilo treba? Faaajn.

Najboljši pravni nasvet, to je znano, dobiš na podlagi čim manj informacij, da nihče ne vidi papirjev in zgolj glede na tvoja pripovedovanja. Isto kot pri zdravniku. Nikoli se ne pustim pregledat, jaz pridem in povem, da "tiste občasne izgube zavesti" se bo uredilo, mene zanima samo, koliko se dozira morfij, ker sem se odločil, da se bom zdravil z morfijem, samo ne vem koliko ga dat.
Nazaj na vrh
Decorator75
PrispevekObjavljeno: Čet 12 Apr, 2018 13:15  Odgovori s citatom

Pa kaj je z vami folk dejte se malo skulirat. Povsod vidte neke teorije zarote itd. Kot sem rekel bo stvar s poroštvom rešena. Zanimalo me je samo par tehničnih vprašanj ne pa neko stresanje modrosti in pridiganje ter vzvišen odnos. Višina preživnine je določena na 320 Eurov in je domenjeno fiksna (torej se ne bo povečevala če bo otrok imel neke dodatne stroške v šoli itd.

Če pa hočeš biti koristen rajši odgovori uporabniku balonu, ki še vedno ni dobil odgovora na svoje vprašanje takoj pod mojo temo. Ampak ne ti si se zapičil ravno v mojo temo, ki sem jo hotel pustiti na miru ker v njej ni več nič pametnega za dodat.

Nazadnje urejal/a Decorator75 Pet 20 Apr, 2018 14:20; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 3
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
pravniki.info Seznam forumov  ~  Družinsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na: