Avtor Sporočilo
<  Izvršilno pravo  ~  Izvršba, kaznjivo dejanje
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
bird
PrispevekObjavljeno: Tor 20 Mar, 2018 19:57  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Mar 2018 18:08

Pozdravljeni,
Posodil sem večjo vsoto denarja in po več pisnih pozivih mi dolžnik ni vrnil, tako da obstaja utemeljen sum kaznjivega dejanja neodgovornosti, goljufije in izmikanje vračilu posojila. Sedaj ga tožim z izvršbo in me zanima kaj se bo zgodilo če ga prijavim pristojnim organom za kaznjivo dejanje goljufije in se mu to tudi dokaže in gre v zapor ali v pogojno prestajanje kaznjivega dejanja. Ali bo še vedno dolžan vrniti posojilo ali se to izniči?

Hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 20 Mar, 2018 20:28  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Nekaj stvari, ki ste jih napisali, nima smisle. Tožba in izvršba sta različna postopka, tožiti z izvršbo ni mogoče. Kaznivo dejanje neodgovornosti ne obstaja, prav tako ne kaznivo dejanje izmikanje vračila posojila.

To, da nekdo ne vrne denarja samo po sebi ni kaznivo dejanje. Treba mu je dokazati naklep, da vas ogoljufa, to pa lahko dolžnik enostavno izpodbije s tem, da reče, da bi plačal pa nima sredstev.

Kazenski in civilni postopek sta neodvisna. S tem, ko nekdo "odsedi" kazen se ne znebi dolga. Po drugi strani, če dolžnik nima rubljivega premoženja, vam nobena sodba ne bo pomagala, da bi dobili denar nazaj, ker ga ne bo od kod izterjat.
Nazaj na vrh
bird
PrispevekObjavljeno: Tor 20 Mar, 2018 20:35  Odgovori s citatom

Da, se izražam napačno.

Torej, če sem prav razumel lahko dolžnika terjam z izvršbo, ni ga potrebno tožiti na sodišču da ga prisilim v plačilo?

Hvala
Nazaj na vrh
bird
PrispevekObjavljeno: Tor 20 Mar, 2018 20:37  Odgovori s citatom

Kaj pa nujni delež pri dedovanju, ali se mu lahko odpove?
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 20 Mar, 2018 20:39  Odgovori s citatom

Ne, niste razumeli.

Izvršba je postopek pred sodiščem.

Izvršba je mogoča na podlagi računa (če ste pravna oseba), sicer pa na podlagi sodbe. Sodbo dobite samo, če vložite tožbo in v postopku uspete.

V izvršbi dobite plačilo samo, če ima dolžnik premoženje, ki se lahko rubi. Če takega premoženja nima (ga je zapravil, skril, "prepisal" na ženo...) potem ga ne morete prisiliti, da plača.
Nazaj na vrh
bird
PrispevekObjavljeno: Tor 20 Mar, 2018 21:01  Odgovori s citatom

Da, sedaj razumem, za izterjavo dolga od fizičnih oseb je sodba, od pravnih pa izvršba na podlagi verodostojne listine.

Posodil sem osebno, ne pa firmi. V primeru da prepiše imetje na ženo, ali obstaja sum goljufije?
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 20 Mar, 2018 22:20  Odgovori s citatom

Spet me ne razumete. Za izterjavo dolga, kjer je UPNIK pravna oseba je mogoča izvršba na podlagi verodostojne listine (=računa), ki pa v primeru, da dolžnik ugovarja, postane enak postopek kot s tožbo. Za izterjavo, kjer je upnik fizična oseba, je potrebna tožba (ker pač fizična oseba ne more izdati verodostojne listine).

Sam prenos premoženja ni kaznivo dejanje. Treba je dokazati, da je bil namen tega prenosa nezakonit. Na vaše vprašanje ni mogoče "na pamet" odgovoriti - pojdite k odvetniku. Znal vas bo konkretno vprašati po vseh bistvenih podatkih in vam povedati, ali gre za kaznivo dejanje ali ne in kako ga dokazati (oziroma ali ga je sploh mogoče dokazati).
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Izvršilno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu