Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  dedovanje po oporoki
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
muki72
PrispevekObjavljeno: Tor 10 Apr, 2018 12:02  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Apr 2018 11:36

Pozdravljeni.
Zanima me ,kaj sem v resnici podedoval in ali bi lahko zahteval kaj več?
Oče,ki je umrl je napisal oporoko v kateri dobi moj brat v večstanovanjski hiši spodnje stanovanje,najin bratranec stanovanje v sredini jaz pa zgornje stanovanje.
Moje stanovanje sem v celoti sam napravil-prej je bilo samo prazno podstrešje,medtem,ko sta bili drugi dve stanovanji useljivi brez vložkov novih lastnikov.
hvala in lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 10 Apr, 2018 12:49  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Deduje se, kar spada v zapuščino. Kolikor niste imeli z zapustnikom izrecnega pisnega dogovora, da na podlagi vložka v gornje stanovanje dobite solastniški delež, potem ste investicijo efektivno podarili zapustniku (in s tem tudi VSEM njegovim dedičem). Odvisno od dogovora z zapustnikom (in tega, kaj od tega dogovora lahko dokažete) je, ali ste na podlagi vlaganj pridobili (denarno) terjatev do zapustnika. Če je bil dogovor samo, "lahko si narediš stanovanje v moji hiši", potem take terjatve niste dobili.

Nujni delež znaša v vašem primeru 1/6 vrednosti zapuščine (gleda se celotna zapuščina, ne le stanovanjska hiša - predvsem pa se gledajo tudi vsi dolgovi; gleda se stanje na dan smrti, ne stanje kakršno je bilo ko ste začeli obnavljati podstrešje). Če ste po oporoki dobili manj od te vrednosti, potem je nujni delež oškodovan in lahko zahtevate razliko. Če ste dobili več kot to, potem ne morate zahtevati nobenega dodatka.
Nazaj na vrh
forumuser28
PrispevekObjavljeno: Tor 10 Apr, 2018 14:29  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2012 0:49

Hej,

se strinjam z napisanim od M_L_P, samo ne razumem deleža... Zakaj 1/6? Predpostavljam, da sta zakonita dediča dva: oba sinova. Mislim, seveda, če je mama še živa, potem 1/6. A je mama še živa?
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 10 Apr, 2018 14:32  Odgovori s citatom

Moja napaka - šele zdaj videla, da sta 2 brata in 1 bratranec, ne 3 bratje. V tem primeru je nujni delež 1/4. Bo treba bolj počasi brat Smile

Če je mama živa, potem je 1/6. Če je kje še kakšen brat, potem je 1/8 itd.
Nazaj na vrh
muki72
PrispevekObjavljeno: Tor 10 Apr, 2018 17:37  Odgovori s citatom

Mama je umrla,zakonita dediča sva dva.
Meni je bilo dovoljeno pred leti narediti stanovanje brez kakršnih listin in zahtev....to pa je tudi vse.
Moti me to,ker mi govorijo ,da jaz sem svoje dobil in ,da je bilo pravično razdeljeno.
Kaj ni beseda dedovanje,da po nekom nekaj podeduješ.Meni se zdi,da sem jaz podedoval tisto,kaar sem sam naredil in kako bi sploh šli gledat to mojo zakonito četrtino al sem jo dobil ali ne ?
Ali ni tvoj lastni vložek izuzet iz dedovanja?
Drugače ni bilo nobenih dolgov.
lp
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 10 Apr, 2018 17:41  Odgovori s citatom

Kar ste vložili v očetovo nepremičnino, ste izgubili. To ni vaše, je njegovo. Zato ste celotno stanovanje dobili iz zapuščine, torej od njega.

Da bi bil vložek res vaš, bi potrebovali pogodbo z očetom. Sicer zakon zelo nedvoumno pravi, da kar vložite v nepremičnino postane last lastnika nepremičnine.

1/4 se določi od vrednosti zapuščine na dan smrti zapustnika. Če ni dogovora med dediči, se plača cenilce, ki to ocenijo.

Če pa bi hoteli dokazati, da vaš vložek v stanovanje ne spada v zapuščino, potem bi morali predložiti pogodbo, sklenjeno z očetom, kjer sta se za to dogovorila.
Nazaj na vrh
muki72
PrispevekObjavljeno: Sob 14 Apr, 2018 8:26  Odgovori s citatom

Najlepša hvala za odgovore.
Če je tak zakon,potem ni kaj.
Jaz imam svoje stanovanje.Glede na situacijo,ki je bila v naši družini,je pa krivićno kot je izpadlo.
Enostavno,nekateri znajo in pridejo do premoženja na lahek način,
Zakon je res lahko na njihovi strani in proti temu ne moreš nič,ampak življenje
se obnaša po svoje.
lp
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo