Avtor Sporočilo
<  Civilno pravo  ~  Uporaba dela stavbe in mogoca pravica prilastitve
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
David47
PrispevekObjavljeno: Pet 11 Maj, 2018 10:03  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Sep 2013 0:36

Pozdravljeni,
Prislo je ugotovitve (po delilnem nacrtu) da sosed uporablja del poslovnega prostora, ki pripada meni - in sicer so skozi ta prostor speljani vsi prikljucki, ki so prav tako moji (pravo, voda), a po spletu okoliscin ze 7 let gospodarjuje z tem delom prostora sosed, kakor tudi placuje stroske zanj.

Zadeva je taka, v lasti imam poslovni prostor razdeljen na 5 sob oziroma dva dela stanovanjske stavbe,, do pred kratkim pa sem verjel da so moje le 4 sobe (zmotno verjel da so 3 sobe prvi del in ena drugi del, ampak dejansko so 4 prvi del, in ena drugi del).
Sosed ima poslovni prostor razdeljen v dva dela, in je tretji del dejansko moj - preveril sem tudi po zemljiski knjigi, kjer kvadratura "ne stima" - sosed bi moral imeti cca 40m2, a jih ima v v realnosti 50m2 - ravno za velikost mojeg prostora vec.

Kaj storiti? On je najverjetneje za to vedel od zacetka, saj je po stroki gradbenik. Kaj se ravna s takimi primeri v praksi? Sosedu se nisem dal vedeti o celotni zadevi. Mi lahko grozi z prilastitvijo na racun uporabe? V praksi naj bi to delovalo na zemljiscih, ko nekdo premakne mejo za kaksen meter, kaj pa na stavbah? Vrednost prostora je vsaj 15.000-20.000€.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pet 11 Maj, 2018 14:26  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Če je na stavbi ustanovljena lastnina, potem poglejte v elaborat etažne lastnine, kjer je narisano kaj je vaše. Če etažne lastnine ni, potem niste kupili poslovnega prostora, ampak solastniški delež na celi stavbi, ki seveda fizično ni specificiran. Tako da vas čaka še kar zanimiv (sodni) postopek ustanavljanja etažne lastnine.
Nazaj na vrh
David47
PrispevekObjavljeno: Pet 11 Maj, 2018 16:36  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Sep 2013 0:36

M_L_P je napisal/a:
Če je na stavbi ustanovljena lastnina, potem poglejte v elaborat etažne lastnine, kjer je narisano kaj je vaše. Če etažne lastnine ni, potem niste kupili poslovnega prostora, ampak solastniški delež na celi stavbi, ki seveda fizično ni specificiran. Tako da vas čaka še kar zanimiv (sodni) postopek ustanavljanja etažne lastnine.

Ravno iz elaborata in delilnega nacrta je bilo ugotovljeno, da je doticni del prostora v moj lasti. Nepremicnina je etazirane in etazna lastnina je ustanovljena, prav tako sem zaveden kot lastnik v zemljiski knjigi.
Nazaj na vrh
susa
PrispevekObjavljeno: Pet 11 Maj, 2018 22:34  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Okt 2009 11:56

prilastiti se ni mogel, ker uporablja prostor samo še 7 let.
Povabi ga na pivo in mu povej, da naj prostor izprazni do xx , če ne bo hotel pojdi do odvetnika. Ali mu daj v najem.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Civilno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu