Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  DEDOVANJE - NUJNI DELEŽ
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Anča
PrispevekObjavljeno: Ned 03 Feb, 2019 12:24  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Jul 2006 7:41

Spoštovani.
Babica mi je v času svojega življenja z darilno pogodbo podarila svojo nepremičnino (l.1995). Po njeni smrti (l.1997) se je njen sin edinec (moj oče) odločil, da je s tem ko sem jaz dobila babičino nepremičnino on izuzet iz dedovanja in je zahteval da sklenemo notarski zapis o moji odpovedi dedovanja po njemu. Sam pa se je odrekel zahtevku po nujnem deležu po svoji mami. Omenim naj, da je oče od svoje mame prejel kot darilo tudi zemljišče, kjer si je zgradil hišo. Moja sestra je kasneje (l.2011) z darilno pogodbo »izsilila« ½ lastništva hiše, kjer sta živela oče in še vedno tudi živi mama (pogoj da se preseli domov je solastništvo 1/2 hiše) ter 1/2 lastništva kmetijske zemljiške parcele.
Oče je v lanskem letu umrl. V času njegove bolezni sem zanj skrbela predvsem jaz.
Zanima me, kako je z mojim dedovanjem po njem in ali sem opravičena vsaj do nujnega deleža, glede na to, da je sestra že dobila darilo v 1/2 lastništva dveh nepremičnin, sama nisem od pokojnega očeta prejela nobenega darila.
Sprašujem tudi, kako je s premičnim premoženjem, ki ga je oče zapustil (raznorazni vredni stroji in naprave,avtomobili…)
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Ned 03 Feb, 2019 18:07  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Če ste se pravnoveljavno odpovedali dedovanju po očetu, potem vam nujni delež ne pripada.

Če se niste, potem imate pravico do nujnega deleža. Nujni delež se uveljavlja na celotini zapuščini. V zapuščino spadajo vse premičnine in nepremičnine, ki jih je imel zapustnik ob svoji smrti. Nujni dedič lahko zahteva, da se v zapuščino vrnejo tudi darila, ki jih je zapustnik dal drugemu dediču (to se potem upošteva pri vrednosti zapuščine in vrednosti nujnega deleža).

Kako je oče prišel do premoženja, ki spada v zapuščino, ne vpliva (npr. kaj je ali ni dobil od svoje matere, kaj ste od nje dobili vi itd.) na nič.

Če ste za očeta skrbeli na podlagi pogodbe o dosmrtnem preživljanju, potem vam v zameno za preživljanje gre, kar ste se dogovorili po pogodbi. Če take pogodbe niste sklenili, skrb za očeta v ničemer ne vpliva na vašo pravico do dedovanja ali višino dednega deleža.
Nazaj na vrh
Anča
PrispevekObjavljeno: Ned 03 Feb, 2019 20:33  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Jul 2006 7:41

Zahvaljujem se vam za zelo hiter odgovor.
Lp
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu