Avtor Sporočilo
<  Stvarno pravo  ~  Etažna razdelitev nepremičnine
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
DiosaNegra
PrispevekObjavljeno: Pon 11 Feb, 2019 14:45  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Nov 2012 17:57

Pozdravljeni, se bom potrudila, da kar se da na kratko opišem našo situacijo.

Partner je 50% lastnik hiše, v kateri prebiva tudi njegova mati, ki je lastnica druge polovice nepremičnine. Leta 2018 sta se pred pričami ustno dogovorila in se strinjala, da mati dovoli uporabo njene polovice hiše v zameno za parcelo, na kateri stoji tudi vikend, ki je primeren za bivanje. No, problem je nastal, ko je njegova mati (moja tašča) izvedela, da sem noseča, potem je pa začela iskati dlako v jajcu.

Ker se partner od nikoli ni preveč dobro razumel s svojo materjo, je bivanje v skupnih prostorih z njo in njenim psom ter najino 1-mesečno hčerkico praktično nemogoče, umakniti pa se noče več in dela na tem, da naju spravi ob živce, oziroma po njenih besedah - v Idrijo.

Zanima me sledeče... Kako bi bilo možno uradno razdeliti hišo v naslednjem primeru:

- pritličje zajema dnevno sobo s kuhinjo, kopalnico, spalnico, ter shrambo pod stopniščem (po dogovoru zraven spadata tudi garaža in hram oz. vinska klet),
- prvo nadstropje zajema kuhinjo, kopalnico, dnevno sobo in šivalnico
- drugo nadstropje zajema 2 spalnici
- terasa v izmeri cca 60 m2 bi bila v skupni rabi
- pred hišo ima vsak lastnik svoje parkirno mesto

Zanima me, ali to, da je ona sama, mi pa trije, vpliva kaj na etažno razdelitev hiše, glede na to, da bo otrok potreboval sobo, midva pa spalnico, ona pa je sama in dejansko več kot pritličja (tudi po njenih besedah) ne potrebuje?

Hvala za odgovor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 12 Feb, 2019 0:59  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

DiosaNegra je napisal/a:
Pozdravljeni, se bom potrudila, da kar se da na kratko opišem našo situacijo.

Partner je 50% lastnik hiše, v kateri prebiva tudi njegova mati, ki je lastnica druge polovice nepremičnine. Leta 2018 sta se pred pričami ustno dogovorila in se strinjala, da mati dovoli uporabo njene polovice hiše v zameno za parcelo, na kateri stoji tudi vikend, ki je primeren za bivanje.

Ustna pogodba o prenosu lastninske pravice ni mogoča oziroma nima učinka. Karkoli je mati ustno rekla, je isto kot če ne bi rekla nič.

DiosaNegra je napisal/a:
No, problem je nastal, ko je njegova mati (moja tašča) izvedela, da sem noseča, potem je pa začela iskati dlako v jajcu.

Ker se partner od nikoli ni preveč dobro razumel s svojo materjo, je bivanje v skupnih prostorih z njo in njenim psom ter najino 1-mesečno hčerkico praktično nemogoče, umakniti pa se noče več in dela na tem, da naju spravi ob živce, oziroma po njenih besedah - v Idrijo.

Zanima me sledeče... Kako bi bilo možno uradno razdeliti hišo v naslednjem primeru:

- pritličje zajema dnevno sobo s kuhinjo, kopalnico, spalnico, ter shrambo pod stopniščem (po dogovoru zraven spadata tudi garaža in hram oz. vinska klet),
- prvo nadstropje zajema kuhinjo, kopalnico, dnevno sobo in šivalnico
- drugo nadstropje zajema 2 spalnici
- terasa v izmeri cca 60 m2 bi bila v skupni rabi
- pred hišo ima vsak lastnik svoje parkirno mesto

Vsak solastnik lahko v nepravdnem postopku zahteva, da se solastnina preoblikuje v etažno lastnino. Glede višine solastniških deležev se upošteva zemljiškoknjižno stanje; če je spor o teh deležih, sodišče napoti tistega solastnika, katerega višino deleža šteje za manj verjetno, da v pravdi dokaže višino svojega deleža.

Ko se ustanavlja etažna lastnina so relevantni samo naslednji elementi: vsaka novonastala etažna enota mora biti samostojna (ima samostojen dostop, ima vse prostore, ki omogočajo normalno uporabo (npr. kopalnica)), vrednost novonastalih etažnih enot mora biti čim bolj enaka vrednosti solastniškega deleža (lahko se malo razlikuje, vendar v tem primeru tisti solastnik, ki prejme večjo vrednost, mora izplačati drugega solastnika v višini ocenjene vrednosti (sodni cenilec, cena običajno precej višja od tržne), z etažiranjem se bistveno ne zmanjša vrednost celotne nepremičnine. Če med solastniki ni soglasja o delitvi, sodišče postavi izvedenca (ki ga plačata oba solastnika sorazmerno višini svojih deležev), ki ugotovi, katera bi bila najbolj optimalna delitev.

Šele ko je gornje izpolnjeno, sodišče lahko upošteva potrebe posameznega solastnika (npr. če je en solastnik starejša oseba ali invalid, je večja verjetnost, da bo dobila stanovanje v pritličju). Vendar potrebe solastnika ne morejo pretehtati nad zgoraj navedenimi pravili glede ustanovitve etažne lastnine.

DiosaNegra je napisal/a:
Zanima me, ali to, da je ona sama, mi pa trije, vpliva kaj na etažno razdelitev hiše, glede na to, da bo otrok potreboval sobo, midva pa spalnico, ona pa je sama in dejansko več kot pritličja (tudi po njenih besedah) ne potrebuje?

Hvala za odgovor

Ne vpliva.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Stvarno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na: