Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  Kako se odpovem dedovanju
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
pravicnost
PrispevekObjavljeno: Pet 15 Feb, 2019 10:19  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Avg 2016 14:18

Spoštovani

Zanima me sledeče... ali se lahko odpovem dedovanju nepremičnine ker sem tistemu od katerega me pripada delež po njegovi smrti bil dolžan, več kot pa je delež/nepremičnina vredena. Odpovedal bi se prav zaradi tega dolga, s čimer se strinjajo ostali sodediči, ter me nebi iskali za tisto višjo razliko dolga kot pa je nepremičnina, in bi si moj delež razdelili medse. Ker tega dolga v gotovini ne morem poravnat, bi ga lahko poravnal z odpovedjo do nepremičnine.

Kako to storim, lahko kak pisni dogovor med sodediči, pa vsi da ta dogovor podpišemo. Je to dovolj? So lahko kakšne posledice da se to razdre?, to mislim če kak sodedič po tem dogovoru lahko spremeni mnenje in zahteva da se dogovor razdre?

Hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pet 15 Feb, 2019 18:17  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Z odpovedjo dediščini ne morete poravnati terjatve do dedičev.

Lahko prevzamete svoj dedni delež in ga nato z ustrezno pogodbo prodate drugemu dediču, kupnina pa se pobota z dolgom, ki ga imate do tega dediča.
Nazaj na vrh
pravicnost
PrispevekObjavljeno: Pet 15 Feb, 2019 20:01  Odgovori s citatom

M_L_P je napisal/a:
Z odpovedjo dediščini ne morete poravnati terjatve do dedičev.

Lahko prevzamete svoj dedni delež in ga nato z ustrezno pogodbo prodate drugemu dediču, kupnina pa se pobota z dolgom, ki ga imate do tega dediča.

Že na zapuščinski sem se odpovedal zaradi dolga do umrlega. Sodediči pa bi naj to dobili. Mogoče sem narobe vprašal ko sem mislil na dogovor po dedovanju. Nič nisem podedoval.

Nazadnje urejal/a pravicnost Pet 15 Feb, 2019 20:04; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pet 15 Feb, 2019 20:04  Odgovori s citatom

Potem ste zdaj dolžni tistim dedičem, ki so dolg podedovali (če ni bilo o tem izrecno nič določeno, lahko vsak dedič vloži predlog za izdajo dodatnega sklepa o dedovanju, kjer sodišče ugotovi obstoj te terjatve zapustnika in te terjatve prenese na dediče).

Z odpovedjo dedovanju ste podarili svoj delež ostalim dedičem. Sedaj ne morete več zahtevati, da vam za to darilo karkoli plačajo.

Lahko pa vam posamezni dedič odpusti terjatev zapustnika do vas, v višini, katero je tak dedič podedoval. To pomeni darilo drugega dediča vam. Je obdavčljivo.
Nazaj na vrh
pravicnost
PrispevekObjavljeno: Pet 15 Feb, 2019 20:06  Odgovori s citatom

M_L_P je napisal/a:
Potem ste zdaj dolžni tistim dedičem, ki so dolg podedovali (če ni bilo o tem izrecno nič določeno, lahko vsak dedič vloži predlog za izdajo dodatnega sklepa o dedovanju, kjer sodišče ugotovi obstoj te terjatve zapustnika in te terjatve prenese na dediče).

Z odpovedjo dedovanju ste podarili svoj delež ostalim dedičem. Sedaj ne morete več zahtevati, da vam za to darilo karkoli plačajo.

Lahko pa vam posamezni dedič odpusti terjatev zapustnika do vas, v višini, katero je tak dedič podedoval. To pomeni darilo drugega dediča vam. Je obdavčljivo.

V tem je fora da nočem nič po pokojniku, ker svoje pač mam dovolj. Od pokojnika sem si jaz izposojal denar, ta pa mi je pripisal delež imetja za kar sem zvedu šele na zapuščinski. Z odpovedjo na zapuščinski v svojem imenu in imenu svojih otrok sem poplačal svoj dolg do pokojnika in ne da bi komu podaril. Dolg je bil velik a ga moja odpoved deležu pokrije. Samo to me zanima da nebi tisti ki pa so podedovali za pokojnikom še kaj od mene zahtevali. In če se nečemu odpoveš zaradi posoje in vračila dolga do pokojnika a je pol to zaključena zadeva da nisem nikomur nič dolžan.
Nazaj na vrh
jurek73
PrispevekObjavljeno: Pet 15 Feb, 2019 23:31  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Sep 2009 9:53

Ali je v sklepu o dedovanju (in odpovedi) kje zapisana kakšna beseda o vašem dolgu umrlemu?
Ali je kje drugje kaj zapisano o vašem dolgu do umrlega?
Ali je kje kaj zapisano, da se odpovedujete dediščini v zameno za odpis dolga?

Domnevam, da je na vse 3 odgovor "Ne".

Potem ste še vedno dolžni in brez dediščine.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sob 16 Feb, 2019 21:08  Odgovori s citatom

pravicnost je napisal/a:
M_L_P je napisal/a:

V tem je fora da nočem nič po pokojniku, ker svoje pač mam dovolj. Od pokojnika sem si jaz izposojal denar, ta pa mi je pripisal delež imetja za kar sem zvedu šele na zapuščinski. Z odpovedjo na zapuščinski v svojem imenu in imenu svojih otrok sem poplačal svoj dolg do pokojnika in ne da bi komu podaril. Dolg je bil velik a ga moja odpoved deležu pokrije. Samo to me zanima da nebi tisti ki pa so podedovali za pokojnikom še kaj od mene zahtevali. In če se nečemu odpoveš zaradi posoje in vračila dolga do pokojnika a je pol to zaključena zadeva da nisem nikomur nič dolžan.

Odpoved dediščini = nekaj dati in v zameno nič dobiti. Pravo je glede tega kristalno jasno.

Če bi hotelli, da se z vašim deležem zapuščine poplača vaš dolg do pokojnega, potem se dediščini ne bi smeli odpovedati, ampak jo sprejeti in nato pobotati ta delež z dolgom, ki do pokojnega, ki so ga podedovali dediči.

Ker tega niste storili, ste dedni delež izgubili in na njegov račun ne morete od sodedičev zahtevati ničesar. Če ste mislili, da delate nekaj drugega, kot ste v resnici naredili, potem ste žal sami krivi za nastalo situacijo. Dediči bodo lahko od vas terjali poplačilo dolga, ne glede na to, da ste se odpovedali deležu. Naslednjič pa prej vprašat za nasvet.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu