Avtor Sporočilo
<  Civilno pravo  ~  SOJENJE IN SODBA BREZ VABILA TOŽENI STRANKI V POSTOPKU
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
avemarija
PrispevekObjavljeno: Čet 25 Apr, 2019 18:27  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Jul 2012 17:32

Pozdravljeni!
Zanima me naslednje. Oseba je vložila tožbo proti meni. Tožba vsebuje več tožbenih zahtevkov. Sodišče je odločalo o zadevi za katero je pristojno v drugem delu pa odstopilo pristojnemu sodišču. Na prvi del sem bila vabljena in je teklo vse tako kot mora do sodbe. Med tem sem čakala, da se začne drugi del, ki ga je sodišče odstopilo pristojnemu sodišču. No danes sem doživela šok. Namreč zvedela sem od drugega uradnega organa, da je o tej zadevi že odločeno. Naj povem samo to da nikoli nisem bila vabljena na sodišče v zvez z drugim delom sodbe in še povrh vsega, da sodbo nikoli nisem prejela. Ta drug organ je DURS ki me je povabil, da se izjasnim v zvezi z določeno zadevo na katero se je skliceval še nekdo in kot dokazilo o svojem prav navedel številko sodbe. In tako sem jaz zvedela, da je o zadevi bilo že odločeno ( zamudna sodba) ??? Kako je to možno v pravni državi ???? Kako lahko odločajo o zadevi v kateri jaz nastopam kot tožena stranka in me niti ne povabijo, da se izjasnim o dejstvih in celo niti sodbe mi vse do danes niso vročili. Kaj naj naredim. In še nekaj, da ne bo pomote vso pošto sem vedno dvigovala in se niti slučajno nisem izogibala pravdi. Namreč že pri prvem delu se je zgodilo nekaj , kar se nebi smelo. Sodišče mi sploh ni izročilo sklepa , da bo drugi del tožbe obravnavalo drugo sodišče. To je sodnica ugotovila, ko smo reševali prvi del in mi ga izročila na glavnem naroku prvega dela tožbe.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Čet 25 Apr, 2019 19:34  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Zamudno sodbo mora sodišče izdati, če tožena stranka ne poda odgovora na tožbo. Treba je videti, ali ste podali odgovor na tožbo proti vsem delom zahtevka ali ne.

Zamudna sodba se mora izdati, ne da bi sodišče opravilo glavno obravnavo, izključno na podlagi pisnih navedb tožeče stranke.

Brez glavne obravnave lahko sodišče odloči tudi v nekaterih drugih primerih, pa je odločanje povsem skladno z zakonom. Pred glavno obravnavo je postopek namreč primarno pisen - če stranka tega dela pravilno ne izvede, lahko nastopijo okoliščine, da sodišče odloči, ne da bi stranko povabilo na glavno obravnavo (zmotno je torej vaše stališče, da imate v vsakem primeru pravico priti na sodišče in povedati svoje).

V sodnem spisu lahko vpogledate, kako in kdaj so vam bile pošiljke vročane. Nemogoče je, da bi sodba postala pravnomočna, ne da bi bila vročena. Vročitev se lahko opravi dejansko ali pa na podlagi zakonske domneve (torej tako, da se pošiljka pošlje na naslov, ki je naveden v tožbi, in če jo naslovnik iz kakršnega koli razloga ne dvigne, šteje, da jo je dvignil 15. dan od dneva, ko mu je bilo puščeno obvestilo o pošiljki). Če je prišlo do napake pri vročanju, lahko vložite predlog za vrnitev v prejšnje stanje.

Če ste se tekom postopka preselili na drug naslov, mora sodišče vročati pošiljke na prvotni naslov vse dokler tožena stranka ne sporoči sodišču novega naslova. Tako da če ste se vmes preselili, preverite, da ste sodišče pravilno obvestili. Če imate prijavljeno stalno in začasno bivališče, pa živite v začasnem, preverite poštne pošiljke na naslovu stalnega bivališča.
Nazaj na vrh
avemarija
PrispevekObjavljeno: Čet 25 Apr, 2019 20:36  Odgovori s citatom

Kot sem že napisala sem dobila tožbo po kateri me nekdo toži. Na tožbo sem odgovorila po vseh tožbenih zahtevkih, torej na vsa vprašanja in jo poslala na pristojno sodišče. Odgovorila sem na dve pripravljalni vlogi. V drugi pripravljali vlogi sem obrazložila, da mi niso jasne določene navedbe v tožbi in to tudi navedla. Naj bi proti meni tekel nek vzporedni sodni spor, ki naj bi odločal o drugem delu tožbe. Takrat je sodnica ugotovila . da mi ni bil izdan sklep, da se drugi del tožbe , ki se je nanašal na verzijski zahtevek odstopi v reševanje drugemu pristojnemu sodišču. Ta sklep sem prejela na glavn obravnavi i, ker je sodnica ugotovila, da mi dejansko ni bil poslan. Vseskozi sem na tožbo odgovarjala kot celoto, ker nisem vedla , da je to odstopljeno drugemu sodišču. Tako kot sem rekla vsa sodna pisanja do sedaj sem vedno prejela, Naslov nisem zamenjala. Iz sklepa je razvidno samo to , da je verzijski zahtevek odstopljen drugemu sodišču in pravni pouk, da se lahko pritožim zoper sklep. To je vse.
Sodbe nisem dobila, navedla sem kako sem zvedela, da je o zadevi že odločno. Ne logično je, da bi se borila in dobila prvi del sodbe potem pa od drugega odstopila.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Čet 25 Apr, 2019 20:45  Odgovori s citatom

Pokličite na sodišče, ki je vodilo postopek o verzijskem zahtevku in prosite za vpogled v spis. Lahko preverite kdaj in katera pisanja so vam bila vročena, in na kakšen način. V spisu bo tudi sodba, kjer bo obrazloženo, zakaj je sodišče štelo, da so izpolnjeni pogoji za zamudno sodbo.
Nazaj na vrh
avemarija
PrispevekObjavljeno: Čet 25 Apr, 2019 20:52  Odgovori s citatom

Hvala za odgovor. Jutri grem na sodišče. Ampak vseeno ne morem verjeti, da je kaj takega možno, da človek izve od nekoga tretjega o tako važni zadevi, ki jo nebi zamudila za nič. Confused
Lp
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Čet 25 Apr, 2019 20:56  Odgovori s citatom

Pokličite, preden greste tja. Ni nujno, da je spis v pravdni pisarni in če ga nimajo tam, potem boste morala priti enkrat drugič.

Kot rečeno, zamudna sodba se mora izdati vedno, ko tožena stranka ne skrbi aktivno za svoje pravice. Čakati, da bo sodišče opozarjalo stranko na vse možnosti, kaj lahko stori in kdaj, je žal neutemeljeno.
Nazaj na vrh
avemarija
PrispevekObjavljeno: Pet 26 Apr, 2019 12:25  Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Ugotovila sem, da so vsa pisanja bila poslana na napačen naslov. Med tem so mi vsa
pisanja iz prvega dela tožbe lepo prihajala na naslov na kateremu sedaj živim. Kaj zdaj lahko naredim.
LP
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pet 26 Apr, 2019 12:40  Odgovori s citatom

Kaj pomeni "napačen naslov"? Obstaja kakšna relacija med vami in tem naslovom? Je to naslov, kjer ste nekoč živeli? Ali ste ga kdaj navedli tožeči stranki kot svoj naslov? Ste ta naslov kdaj podali kot naslov za vročanje? Ste (ali ste kdaj bili) prijavljeni na tem naslovu in je bilo to evidentirano v registru prebivalstva? Je ta naslov evidentiran v zemljiški knjigi pri vaši nepremičnini? Ali na tem naslovu živi kakšen vaš družinski član (npr. mož, otrok, starši)?
Nazaj na vrh
avemarija
PrispevekObjavljeno: Sob 27 Apr, 2019 10:22  Odgovori s citatom

To pomeni, da sem nekoč živela na temu naslovu. Tožeča stranka je seznanjena, da sem naslov spremenila in da na naslovu kjer so mi poskušali vročiti pisanja ne živim več, za kar imam tudi dokazila in sicer njegovo privolitev,da lahko prijavim otroka na sedaj aktiven naslov bivanja ( datum podpisa februar 2018), in še eno dokazilo, ki se nanaša na pisno izjavo tožeče stranke v kateri mi odstopa določene pravice in jo je sam napisal z sedaj veljavnim naslovom in njegovim osebnim podpisom. Iz sodnega spisa sem izvedla, da mi je v avgustu 2018 na naslov, ki ni več veljaven od februarja 2018, bila poslana tožba in to tista o kateri sem prej govorila, da sem čakala, da pride in, da lahko odgovorim na njo. Iz sodnega spisa sem ugotovila, da je tožba opremljena z neveljavnim naslovom.
Prav tako so vsa druga pisanja bila poslana na ta neveljaven naslov. Kot sem že povedala jaz na temu naslovu uradno ne živim od februarja 2018.
Nazaj na vrh
avemarija
PrispevekObjavljeno: Sob 27 Apr, 2019 10:24  Odgovori s citatom

Seveda imam tudi potrdilo o prijavi, ki je izdano ko sem na upravni enoti spreminjala prebivališče v februarju 2018.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sob 27 Apr, 2019 14:52  Odgovori s citatom

Kje ste imela prijavljeno bivališče (stalno ali začasno) do februarja 2018?

Kje ste imela prijavljeno bivališče (stalno ali začasno) po februarju 2018?

Vam je bila prva tožba vročena, ko ste še živeli na prvem naslovu, torej vročena pred februarjem 2018?
Nazaj na vrh
avemarija
PrispevekObjavljeno: Sob 27 Apr, 2019 16:08  Odgovori s citatom

Saj sem odgovorila. 14-08.2018. je sodišče poslalo pošiljko na naslov na katerem nisem več živela. Vsebina pošiljke (tožba, poziv da odgovorim na tožbo v roku 30, dni, ter priloge.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sob 27 Apr, 2019 16:44  Odgovori s citatom

Vprašala sem vas, kje ste imeli prijavljeno bivališče, ne kje ste živeli.

Vprašala sem vas, na kateri naslov je bila vročena prva tožba, ne tista, ki je niste prejeli.
Nazaj na vrh
avemarija
PrispevekObjavljeno: Sob 27 Apr, 2019 18:33  Odgovori s citatom

Prva je prispela na stari naslov vedno sem živela na naslovu , kjer sem prijavljena. V tej eni sta bila dva zahtevka. V prvem je odločalo družinsko sodišče. Tožba prispela na stari naslov tik pred mojo odselitvijo s tega naslova (februarja 2018). Na tožbo sem odgovorila in na pripravljalnih vlogah navedla nov naslov. Tako da so vsa sodna pisanja iz prvega dela tožbe prihajala na novi naslov. V drugem delu se je sodišče izjasnilo za nepristojno. Še to je pomembno. Vse skozi sem na tožbo odgovarjala po vseh tožbenih zahtevkih. Zakaj ??? Ker mi sodišče ni poslalo sklepa, da se je v drugem delu izjasnilo za nepristojno. Ta sklep mi sodišče izroči na poravnalnem naroku (06.2018) Sodnico tudi opozorim, da sem zaradi tega v slabšem položaju, ker se dokazila, ki sem jih priložila nanašajo na celotno tožbo in jih je tako tožnik dobil vnaprej in to ne po moji krivdi. Vse je zapisano v zapisniku. Kar zadeva prvi del tožbe je rešeno. Zdaj preostane drugi del. V tem drugem delu mi torej sodišče pošlje poziv z naj odgovorim na tožbo 14.08.2018, torej z tožbo, ki se nanaša na drugi del. Ostalo sem že povedala, da na temu naslovu ne živim več. Tožba mi ni poslana na naslov stalnega in dejanskega prebivališča. Confused Sad

Nazadnje urejal/a avemarija Sob 27 Apr, 2019 19:03; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sob 27 Apr, 2019 18:48  Odgovori s citatom

Še vedno mi niste odgovorili na moje vprašanje. Nobenega pomena nima, kje ste živeli, kaj ste povedali sodišču v prvem postopku ali kaj je tožnik vedel, pomembno je izključno to, kje ste imeli prijavljeno bivališče. Ampak ker nameravam s tem odgovorom zaključiti to dopisovanje, upoštevajte naslednje:

Če naslovnik na naslovu, ki ga v tožib navede tožnik, ne dvigne pošiljke, jo sodišče vroči na naslov, ki ga ima naslovnik prijavljenega v centralnem registru prebivalstva. Če sta oba naslova enaka, potem šteje vročitev za opravljeno, tudi če naslovnik ne živi na tem naslovu in tudi če tožnik ve za selitev in tudi če je toženec v drugem postopku navedel drugačen naslov.

Če ste torej predhodno imeli prijavljeno bivališče na naslovu, kamor je sodišče poslalo pošiljko in po svoji dejanski preselitvi niste niste uredili vpisa novega naslova bivališča v register prebivalstva (ali vsaj naslova za vročanje), potem je bila vročitev veljavno opravljena na stari naslov.

Če ste v registru prebivalstva naslov spremenili (preden je sodišče vročilo tožbo glede drugega dela), potem je bila vročitev izvedena napačno. V tem primeru lahko izpodbijate pravdna dejanja.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 2
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
pravniki.info Seznam forumov  ~  Civilno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu