Avtor Sporočilo
<  Stvarno pravo  ~  ročno napisana in podpisana oproka
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
pravicnost
PrispevekObjavljeno: Čet 02 Maj, 2019 12:56  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Avg 2016 14:18

Zanima me koliko velja ročno napisana in podpisana oporoka pokojnega očeta, (kako močan je ta dokument) ki je vse zapustu materi/ženi ...meni pa nič ?

Sicer me to za zdaj ne moti, z mamo se tudi lepo razumeva, ampak:

ali lahko pol po materi podedujem vse kar ji je zapustu oče, če ona ne napiše nobene oporoke?

Sem edinec, imam še staro mama, vrjetno imam prednost jaz

hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Čet 02 Maj, 2019 15:15  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Ne glede na oporoko ste imeli pravico zahtevati nujni delež iz očetove zapuščine. S pravnomočnostjo sklepa o dedovanju po pokojnem očetu je ta pravica v celoti prenehala. Od mame nimate pravice zahtevati ničesar.

Mama lahko prosto razpolaga s svojim premoženjem, tudi tistim, ki ga je podedovala po svojem možu. Če hoče, ga lahko vsega zapravi, pa proti temu ne morete nič.

Če mama ne bo naredila oporoke, boste po njeni smrti dedovali vi - in sicer premoženje, ki ga bo imela ob svoji smrti. Če bo naredila oporoko in bo postavila drugega dediča, imate pravico do nujnega deleža v višini 1/2 vrednosti zapuščine.

Torej: izključno od mame je odvisno, ali boste kdaj prejeli premoženje, ki je bilo nekoč v lasti vašega očeta. To bi lahko preprečili samo, če bi uveljavljali nujni delež v zapuščini po očetu, vendar je sedaj za to že prepozno.
Nazaj na vrh
pravicnost
PrispevekObjavljeno: Čet 02 Maj, 2019 19:06  Odgovori s citatom

hvala za odgorvor zelo izčrpno in jasno napisano

za enkrat tega deleža ne potrebujem mama pa mi ga bo dala saj se enkratno razumema, drugega dediča po njej ni tko da vrjeten pol po njej dobim vse jaz

še enkrat hvala in lep pozdrav
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pet 03 Maj, 2019 1:11  Odgovori s citatom

Imejte v mislih, da se ne bosta vedno dobro razumela, ali da se lahko v vaše odnose vmešajo druge osebe, ki bi hotele mamino premoženje. Če želite zadevo primerno rešiti, potem je treba že sedaj skleniti ustrezno pogodbo.
Nazaj na vrh
pravicnost
PrispevekObjavljeno: Tor 07 Maj, 2019 11:51  Odgovori s citatom

Ah skregava se... sva se že 1000X pa se imava vseen rada ...Sem edinec mama pa sama že v letih nima komu zapustit, je pa še mama njene mame živa, ta pa se sigurn ne bo borila. Jaz za mamo skrbim ji pomagam vse ke več ne more. Sicer pa greva te dni k notarju oddat oporoko ki je v moje dobro po njeni smrti.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 07 Maj, 2019 16:03  Odgovori s citatom

Oporoko lahko mama kadarkoli spremeni ali prekliče, tudi če je narejena pri notarju. Samo na en listek napiše: preklicujem vse svoje dosedanje oporoke. Ali pa zaide v dolgove (ali pa jo nekdo ogoljufa, da zaiide v dolgove) in bo njeno premoženje zarubljeno. Ali pa se odloči, da bo vse zapustila v dobrodelne namene ali kaj podobnega, da si zagotovi udobno posmrtno življenje ... Presenečeni bi bili, kakšni strokovnjaki so nekateri ljudje: znajo se vriniti med starše in otroke, jih skregati, potem pa od staršev pobrati vse premoženje.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Stvarno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu