Avtor Sporočilo
<  Stvarno pravo  ~  postavitev klimae na balkonu
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
ferplay
PrispevekObjavljeno: Sob 15 Jun, 2019 12:42  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Feb 2012 18:15
Kraj: Ljubljana

Zanima me če za postavitev klime rabiš dovoljenje sosedov.

klimo bi postavil na svoj balkon na ograjo balkona ki je moja last

Klime imajo drugi sosedi tud po balkonih in nas nikdar niso prosili za dovoljenje.

domnevam potemtakem da dovoljenja sosedov sploh če želiš klimo na svojem balkonu ne rabiš. balkon je železen ni stena ali fasada

28 junija jo bom postavil pa me zanima kako je s tem, ker ne mislim nobenega prosit za dovoljenje saj bo postavjena na železno ograjo mojega balkona ki ni fasada
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Ned 16 Jun, 2019 15:34  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Niste napisali, ali gre za postavitev klime na hiši ali na stanovanju.

Če gre za stanovanje, ki se nahaja v stavbi, ki ni izključno vaša last, potrebujete soglasje ostalih etažnih lastnikov za vsak poseg, ki pomeni spremembo videza stavbe, vključno z montažo klime. Možno je, da tega soglasja ne potrebujete, če ste se tako dogovorili v pogodbi o ustanovitvi etažne lastnine, ali (če gre za novejša stanovanja) če je tako navedel investitor v pogojih nakupa stanovanj in v aktu o oblikovanju etažne lastnine. To je nasploh najbolj ključen papir, ki bi ga moral vsak lastnik stanovanja znati na pamet (ne samo to, kar je tam napisano, ampak tudi kar ni).

Če gre za stanovanje, ki se nahaja v stavbi ali hiši, ki je izključno vaša last, potem morate pri namestitvi klime paziti le na to, da ne povzročate emisij na sosednja zemljišča - npr. da kilima "piha" na sosedovo dvorišče ali se tja cedi voda. To velja tudi za primer namestitve klime na balkon stanovanja (ne sme biti emisih v sosednja stanovanja ali na sosednje nepremičnine).

V praksi etažni lastniki dostikrat ignorirajo ta pravila. Za postavitev klime potrebuje vsak solastnik soglasje več kot 50% solastnikov (delež se ne obračunava glede na število solastnikov, ampak na delež, ki ga ima posamezen solastnik na skupnih delih stavbe (če pogodba ali akt o ustanovitvi etažne lastnine ne določata drugače)). Sicer lahko dobite inšpektorja, ki lahko odredi odstranitev klime in sanacijo stanja na vaše stroške. Tako da klimo montirate na lastno odgovornost. Na to, da "imajo vsi drugi" klime" se ne boste mogli sklicevati (ker pač zakona ne more razveljaviti dejstvo, da ga zadosti ljudi krši).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Stvarno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu