Avtor Sporočilo
<  Civilno pravo  ~  Zastaranje prenesenega dolga na novega upnika
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
dalmata
PrispevekObjavljeno: Pet 06 Mar, 2020 19:16  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Maj 2006 22:39

Prejel sem dopis odvetnika X, ki v imenu svojega klienta (podjetje Y, ki se ukvarja z odkupom dolgov) terja plačilo dolga po nekem potrošniškem posojilu, ki naj bi mi ga dala NLB in grozi z izvršbo. Z NLB poslujem normalno že vrsto let in nimam nobenih problemov ali odprtih terjatev z njihove strani. V telefonskem razgovoru z odvetniško pisarno sem izvedel, da naj bi me leta 2015 pisno obvestili, da je podjetje Y novi upnik in da so mi predlagali poravnavo. Takšnega dopisa nikoli nisem dobil. Prav tako nikoli prej nisem dobil dopisa od odvetnika X ali podjetja Y. Odvetniku X sem poslal mail in zahteval, da mi pošlje kopijo pogodbe o potrošniškem posojilu NLB in kopijo pisma iz leta 2015, a nisem dobil odgovora. To, kar trdijo, da so poslali dopis, je tako kot , da bi jaz trdil, da sem pisal pismo Clintonu. Ne oni ne jaz svoje trditve ne moremo dokazati. Pošta ni brez veze izumila povratnic, mar ne? Če gre za resnično stvar, ki je bila nekoč prenesena z NLB na podjetje Y, ali ni terjatev zastarana , saj ne odvetnik X ne podjetje Y nikoli prej niso vzpostavili stik z menoj? Ali naj najamem odvetnika ali naj pustim, da podajo sklep o izvršbi in se sklicujem na zastaranje? Oziroma, kaj je pametno narediti v takem primeru?

M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sob 07 Mar, 2020 20:39  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Poglejte pogodbo o najemu potrošniškega kredita, ki ste jo sklenili z NLB in splošne pogoje, ki za pogodbo veljajo. To ste dobili ob najemu kredita (oziroma ste imeli pravico takrat zahtevati, da vam izročijo). Tam boste našli odgovore na večino vprašanj.

S sklenitvijo kreditne pogdbe ste pristali na pogoje kreditiranja, kot jih je določila banka. Običajno je med temi pogoji navedeno, da lahko banka terjatev proda tretji osebe. Prav tako je navedeno, ali je pred prisilno izterjavo dolga (izvršbo) potrebno posebno opominjanje ali ne. Običajno opominjanje ni potrebno in je mogoča izvršba takoj potem, ko kreditojemalec pride s posameznim plačilom v zamudo. Tako da je za vašo zadevo najverjetneje nerelevantno, ali vas je nov upnik (po odvetniku) kontaktiral ali ne ter kdaj. Edina razlika bi bila, če ste v tem času banki plačali še kaj svojega dolga - v tem primeru lahko o plačilu obvestite novega upnika in vam je ta dolžan za plačani znesek zmanjšati vašo obveznost.

Ali je terjatev zastarana, je odvisno od tega, kakšni pogoji so bili postavljeni v kreditni pogodbi ali pogojih poslovanja. Lahko zastaranje začne teči s tem, ko ste zamudili plačilo enega obroka, ali pa za vsak obrok posebej. Zastarailni rok je običajno 5 let. Če proti vam teče kakšen drug sodni postopek, je mogoče, da je tak postopek zadržal zastaranje.

Če ste prepričani, da je vaša obveznost zastarala, potem počakajte, da upnik vloži izvršbo in takrat ugovarjajte. Če niste, potem bo tako ravnanje povzročilo, da boste dolžni nositi še dodatne stroške upnika zaradi izterjave. Kot vedno je najbolje, da se za konkreten nasvet obrnete na odvetnika.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Civilno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu