Avtor Sporočilo
<  Delovno pravo  ~  porodniška, nova nosečnost in odpoved
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
jr
PrispevekObjavljeno: Pet 06 Maj, 2005 14:27  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Maj 2005 14:20

Na porodniškem dopustu sem do 3.7.05. Ponovno sem noseča, rok imam 17.11.05. Zaposlena sem za nedločen čas. Delodajalec me je poklical na sestanek in mi dal v podpis Obvestilo o nameravani redni odpovedi pogodbe o zaposlitvi - uvrščena sem med presežne delavce. Hkrati mi je ponudil 2 dobri delovni mesti, med katerima naj izberem tisto, ki mi bolj ustreza. Seveda mi je sumljivo, da bi mi ponudil delovno mesto samo za 3 mesece, med eno in drugo porodniško. Ali menite, da je bolje (s socialnega vidika), da si za čas od julija do oktrobra priskrbim bolniško?
Ali mi lahko kljub temu, da sem na porodniškem dopustu in da je pisno obveščen o moji ponovni nosečnosti, vroči ali kakorkoli dostavi Sklep o odpovedi pogodbe o zaposlitvi?
Kaj predlagate?

J.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
justicia
PrispevekObjavljeno: Pet 06 Maj, 2005 17:24  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Mar 2005 21:36

Zakon o delovnih razmerjih (Ur. l. RS, št. 42/02) v 115. členu predvideva posebno varstvo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi in določa, da delodajalec ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi delavki v času nosečnosti ter ves čas, ko doji otroka, in staršem v času, ko izrabljajo starševski dopust v obliki polne odsotnosti z dela.

Tretji odstavek 115. člena ZDR pa delodajalcu omogoča odpoved pogodbe o zaposlitvi in s tem prenehanje delovnega razmerja delavke, če pridobi predhodno soglasje inšpektorja za delo, če so podani razlogi za izredno odpoved ali če bo delodajalec prenehal obstajati. Glede na konkretne razloge inšpektor za delo v vsakem posamičnem primeru presodi, ali bo
soglasje k odpovedi dal ali ne. Pri tem je verjetno odločilna starost in zdravstveno stanje otroka.

Tako se načeloma nimate česa bati. Mislim, da glede na zgornjo določbo, delodajalec tudi ne more podati odpovedi s ponudbo nove zaposlitve, saj v primeru, da zaposlitve ne sprejmete, bi sledila odpoved. Tako ste sedaj v času nosečnosti vsekakor varovani in secveda tudi v času porodniškega dopusta. Tako ni potrebe, da bi na vsak način skušali dobiti bolniški stalež.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Delovno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu