Avtor Sporočilo
<  Kazensko pravo  ~  rok tožilcev
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
vita11
PrispevekObjavljeno: Čet 18 Avg, 2005 13:28  Odgovori s citatom



Pridružen/-a: Pon Apr 2005 15:31
Prispevkov: 55

Ali obstaja kakšno zakonsko določilo, v katerem morajo državni tožilci pristojnemu sodišču vložiti obtožni predlog?
Sprašujem zato, ker je tožilec za sum kaznivega dejanja, ki ga naj bi storil maja lani, obtožni predlog na sodišče vložil julija letos (14 mesecev pozneje), vmes pa ni bilo nobene priskave. bila je samo lažna prijava na policijo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jadran
PrispevekObjavljeno: Čet 18 Avg, 2005 15:29  Odgovori s citatom



Pridružen/-a: Pon Mar 2005 17:57
Prispevkov: 848

Glede na to, da govorite o obtožilne predlogu, gre verjetno za kaznivo dejanje, za katero je predpisana pravo kazen do 3 let ali pa denarna kazen. V teh primerih preiskava ni potrebna, lahko pa državni tožilec zahteva od sodnika, ki zadevo obravnava, da najprej opravi določena preiskovalna dejanja.

Niste sicer napisali za katero kaznivo dejanje gre, saj je namrec od tega odvisen zastaralni rok za kazenski pregon. Vse dokler pregon za kaznivo dejanje ne zastara, je namreč mogoče vložiti obtožilni predlog.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vita11
PrispevekObjavljeno: Čet 18 Avg, 2005 15:49  Odgovori s citatom



Pridružen/-a: Pon Apr 2005 15:31
Prispevkov: 55

Gre za čl. 211/1
Zanima me to, ali nimajo tožilci rok za vložitev obtožnega predloga?

Gre za to, da so nekateri dokazi že izbrisani, lani pa tudi ni izgledalo nič hudega oz. nič posebnega. Samo enkrat so me prišli policisti nekaj vprašat tako, da tudi nekaterih dokazov nisem zavaroval, zdaj pa sem dobil obtožni predlog
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vita11
PrispevekObjavljeno: Čet 18 Avg, 2005 15:51  Odgovori s citatom



Pridružen/-a: Pon Apr 2005 15:31
Prispevkov: 55

Še to sem pozabil: gre za t. i. družinske spore, kar ni pomembno, vendar samo v pojasnilo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jadran
PrispevekObjavljeno: Čet 18 Avg, 2005 21:10  Odgovori s citatom



Pridružen/-a: Pon Mar 2005 17:57
Prispevkov: 848

V kolikor je bilo k.d. storjeno proti zakoncu, krvnemu sorodniku v ravni vrsti, bratu ali sestri ali drugemu krvnemu sorodniku v stranski vrsti do vštetega tretjega kolena, sorodniku po svaštvu do vštetega drugega kolena, posvojitelju ali posvojencu, rejniku ali rejencu ali proti drugim osebam, s katerimi živi storilec v skupnem gospodinjstvu, se pregon začne na zasebno tožbo ( tako določa KZU v 230. členu)

Zakon o kazenskem postopku v 1. odst. 52. člen določa, da za kaznivo dejanje, za katero se storilec preganja na predlog ali na zasebno tožbo, je treba predlog podati oziroma zasebno tožbo vložiti v treh mesecih od dneva, ko je upravičenec zvedel za kaznivo dejanje in storilca.

Ker se torej k.d., ki ste ga obtoženi preganja na zasebno tožbo, ne more vlagati obtožilnega predloga državni tožilec, temveč oškodovanec kot zasebni tožilec, razen seveda, če je bilo k.d. storjeno zoper osebo, ki se po ZKP ne tretira kot družinski član.

Najbolje bo, da si dobro preberete obtožilni predlog in se vsekakor javite na sodišču, če vas bodo poklicali.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vita11
PrispevekObjavljeno: Pet 19 Avg, 2005 6:46  Odgovori s citatom



Pridružen/-a: Pon Apr 2005 15:31
Prispevkov: 55

Hvala za odgovor. Zanima me še, če je na obtožni predlog tožilca, ker gre za bivšo ženo (ah, mi laiki vedno premalo pojasnimo), treba odgovoriti ali zgolj čakam na poziv sodišča? Sodišče v priloženem dopisu ni nič napisalo, le poslalo je predlog.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jadran
PrispevekObjavljeno: Sob 20 Avg, 2005 17:22  Odgovori s citatom



Pridružen/-a: Pon Mar 2005 17:57
Prispevkov: 848

Verjetno zaradi tega, ker gre za vašo bivšo ženo, ki torej ni več vaš zakonec, se za omenjeno k.d. ne preganja na zasebno tožbo, temveč ima zadevo v rokah tožilec. Zakon o kazenskem postopku sicer ne določa izrecno, da bi morali na obtožni predlog odgovoriti. Zakon le določa, da bi moral sodnik vročiti obtožilni predlog obtožencu ( torej vam), kar je tudi storil, nato pa čim prej razpisati glavno obravnavo ( 435. člen ZKP)

Tako, da vam ni potrebno odgovarjati, le vabilu na glavno obravnavo se morate odzvati in biti pripravljeni na zagovor. Ne bo pa nič narobe, če boste na sodišče poslali odgovor na obtožilni predlog.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ejka
PrispevekObjavljeno: Sob 05 Nov, 2005 17:14  Odgovori s citatom



Pridružen/-a: Sob Nov 2005 16:50
Prispevkov: 12

Glede tega, koliko časa je trajalo, da je zadeva prišla na sodišče: vprašanje je, kdaj je tožilstvo dobilo ovadbo od policije, saj je slednja operativni organ, ki zbira obvestila na terenu. Seveda so tožilci vezani na roke: 80. člen državnotožilskega reda pravi, da mora tožilec o kazenski ovadbi oškodovanca v zadevah skrajšanega postopka (torej v vašem primeru) odločiti v 30 dneh (torej z DT je zadeva šla bodisi nazaj na policijo v dopolnitev ovadbe, če je DT potrebovalo še kakšne dokaze ali pa na sodišče).

Obtožni predlog ste dobili domov, da lahko pripravite svojo obrambo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Kazensko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo


 
Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu