Avtor Sporočilo
<  Stvarno pravo  ~  svetujte mi- pog. o služnosti in členi
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
jdc07
PrispevekObjavljeno: Čet 08 Sep, 2005 19:17  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Sep 2005 19:02
Kraj: ljubljana

LP
Prosim za odgovor, prosim
pot do moje parcele katero bi rada prodala poteka v naravi, kjer je več lastnikov:
1. moj oče je prodal svojo pot- del po polovični ceni z namenom, da se ustanovi služnost do njegovih parcel- vendar ni vpisano v ZK. Sedaj jaz ustanavljam s to osebo služnost, katera zahteva da je v pogodbi napisano: da bo na moji parceli samo ena hiša in da ne bo gospodarske dejavnosti in odškodnino- za pot ki jo 30 let uporablja. Moje vprašanje:
Ali bo imela po prodaji ta parcela zaradi tega v pogodbi kakšna bremena ali bo zabeležena samo služnost in ker seveda bo več hiš me zanima če me lahko kasneje po prodaji toži.

2. Drugi lastnik enega dela poti pa mi ne da služnosti. 10 let nazaj se je ta pot asfaltirala in zaradi lažjih del so pot prestavili- tam kjer je bila prej pot mi sedaj daje služnost (takrat je bila pot samo njegova) po asfaltiranju pa je le ta, ki mi ne da služnosti lastnik ene tretine poti. Služnot je bila ustna.
Ali bi ga sodišče moralo prisiliti, da mi sedaj da služnost, saj se je ustna služnost prenesla in sedaj tudi trdi da bi jaz rada razširitev služnosti (češ da mi ne oporeka kosit, pa s trakotrjem in peš) za kaj več pa ne gre podpisat. Ali mi lahko sodišče prisodi z vsemi vozili?
Koliko časa traja tožba, koliko to stane ali rabim odvetnika.

hvala za odgovore Majda

Ema
PrispevekObjavljeno: Čet 08 Sep, 2005 20:50  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Avg 2005 20:52

Glede vašega prvega primera menim, da je pravilno, da se z lastnikom služečega zemljišča dogovorite za nadomestilo zaradi uporabe službosti, vendar pa mislim, da pd vas ne more zahtevati, da na svoji zemlji ne boste gradili. Tudi če boste, s tem verjetno ne boste onemogočali njegove nepremičnine ali le tej škodili.

Glede drugega primera pa boste morali vložiti tožbo na ugotovitev služnosti. V tem primeru morate vzeti odvetnika. Sestava tožbe pri služnostih stane 300 točk ali 33.000,00 SIT, plus sodno takso morate plačati. Vsako zastopanje na sodišču in seveda vsaka vloga, ki jo odvetnik napiše nato spet nekaj stane. težko je predvidevati kakšni bodo stroški, ker je vse odvisno od tega kako dolgo bo trajal postopek.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vodar
PrispevekObjavljeno: Pet 09 Sep, 2005 13:15  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Jul 2005 9:26

Ta tema zanima tudi mene in imam vprašanje:
ali lahko na zemljiški knjigi pristojnega sodišča dam vlogo(zahtevek, obrazec...) za enostranski pravni posel: vpis služnosti poti, ki se uporablja že 30 let (in je potemtakem ta pravica priposestvovana), vendar ni vpisana v ZK.
Kakšne je postopek?
hvala

Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Stvarno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu