Avtor Sporočilo
<  Gospodarsko pravo  ~  s.p. in s.p. kot svobodni novinar
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
beckhamj
PrispevekObjavljeno: Pet 04 Nov, 2005 14:17  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Nov 2005 13:45

Pozdravljeni.

Delam kot športni novinar in me zanima, če obstaja kakšna razlika, če odprem s.p. kot svobodni novinar ali kot normalna fizična oseba? Ali so stroški (dajatve državi, ...) mogoče različni?

Potem me pa še zanima, če jaz kot s.p. nekoga zaposlim, ali lahko ta oseba odpre še "popldanski" s.p.?

Najlepša hvala za ogdovore.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
justicia
PrispevekObjavljeno: Sob 05 Nov, 2005 7:48  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Mar 2005 21:36

Sicer ne poznam kako je urejen status svobodnega novinarja, vendar domnevam, da je to nekaj podobnega kot status zdravnika zasebnika ali odvetnika.

Tako kot zdravnik zasebnik in odvetnik, je tudi svobodni novinar priglašen nekemu določenemu organu ( pri zdravnikih vodi register zasebnih zdravnikov zdravniška zbornica, pri odvetnikih, odvetniška zbornica) in davčnemu organu zaradi plačila davka. Računovodsko se vsi omenjeni statusi vodijo kot s.p., kar pomeni, da jamčijo z vsem svojim premoženjem, tako tem, ki ga pridobijo z delom in izvira iz opravljanj njihove dejavnosti kot tudi iz svojega povsem zasebnega premoženja.

Zato menim, da tako ali tako s.p. ne morete ustanoviti drugače kot fizična oseba.

Po mojem je edina razlika med s.p. in statusom svobodnega novinarja ta, da je s.p. lahko registriran za več različnih dejavnosti, svobodni novinar pa lahko opravlja samo novinarsko dejavnost. Sicer pa se za vas, razen tega, da boste lahko opravljali še kakšno drugo dejavnost, ne bo računovodsko gledano nič spremenilo.

Popoldanski s.p. po mojem ne morete odpreti, saj je le-ta predviden za tiste, ki so redno zaposleni.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Gospodarsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu