Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  DEDIČ
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
METKA
PrispevekObjavljeno: Sre 09 Nov, 2005 9:17  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Nov 2005 15:27
Kraj: sežana

Pozdravljeni,
pred kratkim smo imeli zapuščinsko obravnavo na sodišču. Povabljeni smo bili vsi dediči moja mama, jaz-hči, tri hčerke iz prejšnjega zakona in pa sin iz prejšnjega zakona (očeta). Oče je pred smrtjo pri notarju sklenil oporoko in pa darilno pogodbo. Stanovanje je v celoti zapustil moji mami.
Avto je bil darilna pogodba. Po njegovi smrti je bil poravnan kredit za avto.
Stanovanje je kupla mati, saj je bil oče takrat na zavodu za zaposlovanje.
Zanima me ali lahko spodbijejo oporoko in darilono pogodbo? Ali se stanovanje in avto upošteva v nujni delež?
Z mamo nebi rade izgubile stanovanja, kaj nama svetujete?

Hvala in lep pozdrav
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ema
PrispevekObjavljeno: Sob 12 Nov, 2005 15:45  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Avg 2005 20:52

Če prav razumem je po vašem očetu 6 zakonitih dedičev, torej tistih, ki bi dedovali po zakonu, v primeru, da ne bi bilo oporoke.

Glede na to, da je bila narejena oporoka, pomeni, da lahko preostali dediči uveljavljajo le vsak svoj nujni delež, ki pa znaša polovico zakonitega. V primeru zakonitega dedovanja, bi vsak dedič dobil 1/6 premoženja, sedaj torej je upravičen zahtevati 1/12 celotnega premoženja vašega očeta.

Zakon o dedovanju v 28. členu določa način ugotovitve vrednosti celotne zapuščine in sicer:

(1) Vrednost zapuščine, na podlagi katere se izračuna nujni delež, se ugotovi na tale način:
(2) Najprej je treba popisati in oceniti vse premoženje, ki ga je imel zapustnik ob svoji smrti, tudi tisto, s katerim je razpolagal z oporoko, in vse njegove terjatve, tudi tiste, ki jih ima proti kakšnemu dediču, izvzemši terjatve, ki so očitno neizterljive.
(3)Od ugotovljene vrednosti premoženja, ki ga je imel zapustnik ob svoji smrti, se odbijejo zapustnikovi dolgovi, stroški za popis in ocenitev zapuščine in stroški za zapustnikov pogreb.
(4) Tako dobljenemu ostanku se doda vrednost vseh daril, ki jih je zapustnik na kakršenkoli način dal tistemu, ki bi po zakonitem dedovanju prišel v poštev kot dedič, pa tudi vrednost daril, danih dedičem, ki se odpovedujejo dediščini, in tistih daril, za katere je zapustnik odredil, da naj se ne vračunajo dediču v njegov dedni delež.
(5) Temu se doda vrednost daril, ki jih je zapustnik v zadnjem letu svojega življenja dal drugim osebam, ki niso zakoniti dediči, razen običajnih manjših daril.
(6) Ne upošteva se pri tem računu in ne doda vrednost daril, danih v dobrodelne in druge človekoljubne namene in ne vrednost daril, ki se po zakonu ne vračunavajo dediču v njegov dedni delež.

Skratka glede na to določbo se bo torej najprej ugotovilo celotno premoženje in tudi vrednost vseh daril, nato se bodo odšteli dolgovi in stroški pogreba ipd., od preostanka pa bo nato 1/12 pripadala nujnim dedičem ( vsakemu seveda). V kolikor ni toliko zapuščine v denarju, jih bo morala mati kot oporočni dedič izplačati.
Nazaj na vrh
METKA
PrispevekObjavljeno: Sre 16 Nov, 2005 11:10  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Nov 2005 15:27
Kraj: sežana

Pozdravljeni,

najprej se vam želim zahvalit za odgovor.
Imam pa novo vprašanje. Kot sem že omenla je bila darilna pogodba sklenjena med mojim očetom in mamo. Predmet pogodbe je bil avto katera vrednost je 2,9MiO. Avto je bil pred kratkim prodan. Notar je v pogodbi napisal da je avto vreden 2MIO. Zanima me katera vrednost se bo upoštevala in kako se bo delilo?
Predmet oporoke je vreden okvirno 20MIO, koliko bo pripadalo vsakemu dediču?
Ali se lahko na sodušču spodbija njihove nujne deleže, če smo v preteklih letih imeli probleme z njimi (preiskavo na domu-policijo, moj oče je bil obtožen kaznivega ravnanja proti enemu od njih, grozili so nam po telefonu...)?

Hvala za razumevanje in lep pozdrav.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu