Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  Darilo za katerega nismo vedeli, da smo ga dobili?!
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
franck
PrispevekObjavljeno: Sre 16 Nov, 2005 22:04  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Jul 2005 11:35

1./ V enem od prispevkov na forumu sem zasledil:

(6) Ne upošteva se pri tem računu in ne doda vrednost daril, danih v dobrodelne in druge človekoljubne namene in ne vrednost daril, ki se po zakonu ne vračunavajo dediču v njegov dedni delež.

Zanima me katera so darila, ki se po zakonu ne vračunajo dediču v njegov dedni delež.

2./ Ali je prebivanje pri starših lahko darilo, če obdarovanec v času prebivanja (pri starših) ni bil obveščen o obstoju takšnega darila in je za to izvedel šele po smrti enega od staršev (na zapuščinski razpravi).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
justicia
PrispevekObjavljeno: Sre 16 Nov, 2005 22:13  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Mar 2005 21:36

Zakon o dedovanju ničesar ne določa o take vrste darilu, če sploh lahko gre za darilo. Določa le glede šolanja otrok in sicer v 54. členu in sice, da se kar je bilo porabljeno za preživljanje dediča in za njegovo obvezno šolanje, se ne vračuna v njegov dedni delež.

Drugi odstavek istega člena pa določa, da o tem, ali in koliko naj se vračunajo v njegov dedni delež izdatki, ki jih je imel zapustnik z nadaljnjim šolanjem dediča, odloči sodišče glede na okoliščine, upoštevajoč predvsem vrednost zapuščine ter stroške za šolanje in usposobitev drugih dedičev za samostojno življenje.

Možno bi bilo, da bi starši enemu otroku omogočali bivanje v dobi odraslosti pri njih, drugega pa ne in bi se to bivanje v kolikor bi bilko brezplačno, lahko štelo kot darilo, saj je bil drugi otrok za recimo mesečno najemnino na slabšem, v kolikor take naklonitve od staršev ni prejel.

Tako je po mojem možno, da se šteje taka vrsta bivanja kot darilo.
Nazaj na vrh
franck
PrispevekObjavljeno: Sre 16 Nov, 2005 22:24  Odgovori s citatom

Justicia hvala za odgovor.

Pri starših smo živeli trije otroci, vendar je v oporoki rečeno, da se od dednega deleža odšteje bivanje le enemu izmed nas, ki pa ni vedel da je to "darilo", sicer bi se zagotovo že prej odselil in raje plačeval najemnino. Ali ni takšno početje diskriminatorno.
Nazaj na vrh
justicia
PrispevekObjavljeno: Pet 18 Nov, 2005 8:59  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Mar 2005 21:36

Torej je ta tretji dalje živel pir starših kot ostala dva?
Nazaj na vrh
franck
PrispevekObjavljeno: Pet 18 Nov, 2005 23:28  Odgovori s citatom

Ja, ta tretji je živel enako kot ostala dva oz. od enega dlje od drugega pa manj časa. Ironično je to, da tisti ki je živel najdlje sedaj najbolj navija, da je bilo to darilo, čeprav mi nikakor ni logično, kako lahko dobiš darilo za katerega nisi niti vedel in to za nekaj let nazaj. Jaz sem sicer tisti, ki je živel tam najmanj oz. praktično nič, vendar se mi zdi prav, da vsi otroci dobimo enako, bivanje pri starših pa nikakor ne more biti darilo, če o tem ni nikakršnega dogovora. To se mi zdi tako kot bi, če nekoliko potenciram zadevo, kot bi ti nekdo v oporoki naložil, da si dolžan nekaj plačati ker sploh živiš...
Nazaj na vrh
franck
PrispevekObjavljeno: Pon 21 Nov, 2005 10:31  Odgovori s citatom

Ali ima še kdo kakšno mnenje prosim?
Nazaj na vrh
Ema
PrispevekObjavljeno: Pon 21 Nov, 2005 10:40  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Avg 2005 20:52

Ne razumem te popolnoma franck. V kolikor je bilo v oporoki zapisano, da je bilo bivanje v stanovanje ( recimo po polnoletnosti) darilo, in da se všteje v njegov dedni delež, pomeni, da je bila taka zapustnikova volja. Vendar pa ti nisi nič na slabšem, oz. si še na boljšem, saj če sem prav razumela in je tako kot sem zgoraj napisala, potem bo ta omenjeni dedič dedoval manj, tebi pa o ostal cel dedni delež.

Sicer pa imaš prav da je tako darilo, za katerega ne veš res malo čudno darilo in tudi ni povsem z veljavno zakonodajo. Obligacijski zakonik namreč definira darilno pogodbo na naslednji način:

533. člen

(1) Z darilno pogodbo se ena oseba (darovalec) zaveže na drugo osebo (obdarjenca) neodplačno prenesti lastninsko ali drugo pravico ali na drugačen način v breme svojega premoženja obogatiti obdarjenca, obdarjenec pa izjavi, da se s tem strinja.
(2) Za darilno pogodbo se šteje tudi odpoved pravici, če se s tem zavezanec strinja.
(3) Odpoved pravici, glede katere ni zavezanca in ki se ne odstopi drugemu, se ne šteje za darilno pogodbo.

Torej mora biti tudi pri darilni pogodbi prisotno strinjanje obdarovanca, prav tako pa je ponavadi, če ni stvar obdarjencu izročena takoj , potrebna tudi pisna pogodba.
Nazaj na vrh
franck
PrispevekObjavljeno: Pon 21 Nov, 2005 11:02  Odgovori s citatom

Meni je jasno, da sem jaz na boljšem, ampak obstoji tudi stvar, ki se ji reče vest in jaz preko tega ne morem tako enostavno. Zdi se mi krivično od nekoga zahtevati, da je bilo bivanje pri starših zanj darilo, še posebno pa to, da to izve več let potem, ko tam sploh ne prebiva več. V tem primeru je v ozadju namreč popolno nagajanje in po mojem tudi za izigravanje zakonov. Omenjeni dedič je namreč v času svojega bivanja pri starših živel v dobri veri, da je to brezplačno, saj ni bilo nikdar govora o kakršnemkoli plačilu, kaj šele darilu, plačeval pa je tudi sorazmerni delež stroškov. Poleg tega pa je najstarejši in je dediščina o kateri sedaj govorimo praktično delo njegovih rok.
Nazaj na vrh
Ema
PrispevekObjavljeno: Pon 21 Nov, 2005 11:13  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Avg 2005 20:52

Mislim, da se da na zapuščinski razpravi vse dogovori, v kolikor se vsi dediči strinjajo. V kolikor to ne bi bilo možno, bi moral omenjeni dedič svojo pravico uveljavljati oz. izpodbijati darilo v pravdi.
Nazaj na vrh
franck
PrispevekObjavljeno: Pon 21 Nov, 2005 16:38  Odgovori s citatom

In kakšne so njegove možnosti v pravdi?
Nazaj na vrh
franck
PrispevekObjavljeno: Sob 10 Dec, 2005 13:33  Odgovori s citatom

Ko sem načel to temo sem ravno izvedel za obravnavo. Razsodba je bila, da to ni darilo in se pri dedovanju ne upošteva.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu