S teto in stricem smo skupni lastniki zemljišča ter bivalnega objekta. Objekt je potreben temeljite prenove oziroma adaptacije. Jaz in stric sva za to, teta pa ne in se nima namena umakniti iz objekta. Bile so ideje, da bi se umaknila iz objekta in bi v zameno dobila več zemlje, vendar se ja na koncu premislila in zaenkrat vztraja v hiši. Objekt propada že 15 let oziroma se je v tem času zelo malo vlagalo vanj, zato me zanima, če obstaja kakšen predpis, na podlagi katerega bi se dalo stvari pospešiti glede na to, da teta zelo malo oziroma skoraj nič ne skrbi za hišo in je zelo slab gospodar. Vem, da nimam pravice oziroma je ne morem prisilit, da gre ven iz hiše, ampak mislim, da tudi ona nima pravice, da naju s stricem ovira pri adaptaciji.
Če prav razumem ste vi, stric in teta solastniki neke nepremičnine.
Glede upravljanja stvari v solastnini Stvarnopravni zakonik določa, da imajo solastniki pravico skupno upravljati s stvarjo oz. v tem primeru nepremičnino. Pri tem ločimo posle rednega in posle izrednega upravljanja.
Za posle v zvezi z rednim upravljanjem (vzdrževanje, obnavljanje, ipd...) je potrebno soglasje solastnikov, katerih deli sestavljajo skupaj več kot polovico vrednosti celotne stvari. Če se solastniki o tem ne morejo zediniti, posel pa je nujen za redno vzdrževanje, potem o zadevi odloči sodišče v nepravdnem postopku.
Pri poslih izrednega upravljanja (nadgradnja, sprememba namena stvari, oddaja celotne stvari v najem, ustanovitev hipoteke na celotni stvari, prodaja celotne stvari...) pa je potrebno soglasje vseh solastnikov.
Vse stroške redne kot tudi izrednega upravljanja trpijo vsi solastniki in sicer v sorazmerju z njihovimi deleži.
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu