Avtor Sporočilo
<  Stvarno pravo  ~  Vzdrževanje in obnova domačije
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
KRESNICKA
PrispevekObjavljeno: Tor 29 Dec, 2020 19:18  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Okt 2015 12:33

Pozdravljeni!

Po smrti staršev sem podedovala manjšo kmetijo. Sestri in brat so se dedovanju odpovedali - tudi v imenu svojih otrok. Moji odrasli otroci trenutno ne kažejo nobenega interesa, da bi kdo od njih prevzel domačijo. Le-ta že več let ni bila vzdrževana in vse vidno propada. Domačija je na samem in po smrti staršev na njej nihče ne biva.
Imam partnerja, s katerim ne živiva skupaj. Skupaj sva se odločila, da bova počasi obnovila domačijo in se na stara leta preselila tja. Partner tako z delom kot z denarjem veliko vlaga v kmetijo. Jaz sem brez zaposlitve in finančno komaj zmorem stroške gospodinjstva v stanovanju, v katerem živiva s hčerko, študentko. Na domačiji največ postorijo partner ter njegovi otroci, medtem ko tudi moji občasno pridejo pomagat. Razmišljam, da bi partnerju izročila polovico posesti, pa ne vem, če bi bilo to pametno. To za seboj potegne več stvari, tudi dedovanje njegovih otrok. Lahko se zgodi, da bo kdo od mojih otrok pokazal interes za življenje na domačiji in nikomur ne bi rada obesila kakšnih dolgov do partnerja in njegovih otrok. Nekaj imam prihrankov, a partner noče vzeti denarja, češ da dela za naju in ve, da sem brez službe in torej v finančni stiski.
Počutim se nelagodno, saj se čutim dolžno partnerju. Ne živiva skupaj, dvomim tudi, da bova na stara leta lahko živela sama na odročni domačiji. Kaj naj storim? Lahko partnerja na kakršenkoli način nekako "prisilim", da vzame denar vsaj za materialne stroške, je to pravno izvedljivo? Obstaja kaka enostranska pogodba o plačilu? Tudi v primeru moje smrti ne bi želela, da bi partner ali njegovi otroci kasneje terjali povračilo stroškov od mojih otrok - dedičev ... Prodaja domačije ne pride v poštev, želja staršev je bila, da kmetijo dobim jaz in jo vzdržujem ob pomoči partnerja, pa tudi čustvena navezanost na domačijo oz. dom je prevelika ...
Pomagajte, svetujte ...

Lp

Nazadnje urejal/a KRESNICKA Sre 30 Dec, 2020 22:33; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
susa
PrispevekObjavljeno: Sre 30 Dec, 2020 22:09  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Okt 2009 11:56

to men ni jasno. Sem brezposelna in nimam denarja. Komaj zmorem stroške v stanovanju.
Torej kako mu boste plačali če nimate.
Res je da ni fer do njega. Če pa je on toliko dober- neumen, da to počne pa..
Lahko bi napisali oporoko in v njej napišete kaj naj dobi v primeru, če bi vi prej umrli.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Čet 31 Dec, 2020 15:04  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Sedanje stanjeje že povzročilo nastanek dolga vaše zapuščine do partnerja in njegovih dedičev. Tu posredi so predpisi glede skupnega premoženja in dedovanja, ki jih ni mogoče spremeniti, lahko pa se jih na strokovni način obide, tako da si zavarujete (večino) svojega premoženja. Bo pa potrebno tudi partnerjevo sodelovanje. Kako točno to doseči je preveč kompleksno, da bi vam lahko razložila, ali da bi lahko uredili sami, zato vam predlagam, da se obrnete na odvetnika. Potrebno bo urediti drugačen režim skupnega premoženja, kot ga predvideva zakon, in ustvariti pravice vaših otrok na domačiji še za časa vašega življenja, tako da domačija sploh ne bo prišla v zapuščinsko maso.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Stvarno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu